Lopetin ruokarytmin noudattamisen
ja laihduin 10 kg sitten toukokuun. En noudata enää kenenkään ohjeita, vaan syön silloin, kun on nälkä ja sen verran, että olo on kylläinen. En esim. syö enää aamupalaa, koska en ole aamulla nälkäinen.
Kommentit (5)
Juu, ei ihmisen ole tarkoitus syödä koko ajan. Emme ole märehtijöitä. Onnea pudotuksesta!
Ap, mulla sama. Ajat ja määrät riippuvat myös ruoan laadusta, vuorokausirytmeistä, omasta voinnista jne. Myös harrastusten, vierailijoiden, vierailujen, ulkoilun ajankohdista. Nyt eläkkeellä ollessa ihana kun voi vapaasti noudattaa omia rytmejä.
Vierailija kirjoitti:
Ap, mulla
sama. Ajat ja määrät riippuvat myös ruoan laadusta, vuorokausirytmeistä, omasta voinnista jne. Myös harrastusten, vierailijoiden, vierailujen, ulkoilun ajankohdista. Nyt eläkkeellä ollessa ihana kun voi vapaasti noudattaa omia rytmejä.
Allekirjoitan. Pääsin eläkkeelle ja unohdin ruokarytmin. Ja painoa lähtenyt ihan kuin varkain. Syön paljon vähemmän kuin ennen, ja harvemminkin, mutta hyvää ja terveellistä. Itse saa päättää.
Minä yritin ruokarytmiä, mutta siitä tuli vain stressiä ja jatkuvaa kelloon katsomista. Jatkoin omaan tahtiini jättäen mm. aamupalan pois ja olo on ollut oikein hyvä, teen keskiraskasta työtä energisesti ja en syö enempää kuin siltä tuntuu. En mätä illallakaan ruokaa paljoa, vaan iltapala saattaa olla vaikka omena, se riittää.
Totta kai pitää kuulostella omaa nälkää, hyvä juttu.
Ihmiset, joilla ei ole nälkä aamuisin yleensä vaan syövät illalla ennen nukkumaanmenoa enemmän, joten ihan loogista. Tai ei muuten vaan maistu.