Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Muita joilla ei ole virallista "tunnistetta" itsestään? Olen kantasuomalainen.

Vierailija
17.10.2021 |

Nähtävästi minua ei ole joissain tilanteissa olemassa, koska minulla on vain kuvaton Kela-kortti ja ajokortti. Ajokortti ei kelpaa enää tunnistautumiseen esim. useimmissa pankkiasioissa.
Ajokortistani on myös palanen irti, mutta olen sen liimannut takaisin läpinäkyvällä teipillä. Rikkinäisen ajokortin ei itse asiassa pitäisi kelvata tunnistamiseen missään tilanteessa, mutta siitä ei jostain syystä kukaan ole koskaan huomauttanut.
Kuvaton Kela-kortti riittää todisteeksi terveyskeskuksissa. Miten ihmeessä minut voidaan tunnistaa kuvattoman kortin perusteella, mutta kuvallinen teipattu ajokortti ei riitä todisteeksi, jos lakia noudatetaan?
Mobiilipankkia minulla ei ole enkä esim. koronapassia saa kuin paperisena, jos sitä tarvitsen. Tai en tiedä saisiko Kannan auki teknisesti ilman mobiilitunnistetta (vai miksi niitä kutsutaan), mutta en tule koskaan tunnistautumaan mihinkään puhelimen avulla enkä varsinkaan menemään tileilleni puhelinsovellusten avulla.
Passin tai henkilökortin saadakseni minun täytyisi käydä vastailemassa poliisilaitoksella kyselyihin esim. vanhemmistani jne. todistaakseni henkilöllisyyteni. Entäpä jos en muistisairaana osaakaan nimetä kaikkia tarvittavia henkilöitä?
Ilmeisesti voin kuitenkin valtuuttaa kenet tahansa random-juopon hoitamaan asioita puolestani ilman, että minun tarvitsee todistaa henkilöllisyyttäni yhtään kenellekään.
On tämä mennyt vaikeaksi ja ennen kaikkea järjettömäksi. Ei ole mitään tekemistä tietoturvan kanssa, kun näin voi toimia. Mistä hel kkarista esim. joku R-Kioskin random-työntekijä voi tietää, että minä olen kirjoittanut sen valtakirjan millä joku random tyyppi käy hakemassa passini sieltä R-Kioskilta, koska en itse voi sitä tehdä henkilökortittomuuteni takia? Ei sillä, että näin tekisin, mutta jos joku tietäisi minun odottavan passia R-Kioskille saapuvaksi, voisi hän käydä hakemassa sen tekaistulla valtakirjalla itselleen, eikä kukaan kyselisi mitään.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
17.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olet tipahtanut kehityksen kelkasta, vieläpä asenteestasi päätellen vapaaehtoisesti.

Vierailija
2/7 |
17.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan samoja ole miettinyt.

On tämä mennyt järjettömäksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
17.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mistä se random-tyyppi tietää että sun passi on siellä R-kioskilla?

Vierailija
4/7 |
17.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä ne aina hoituu tavalla tai toisella. Ja kyllä, aina on mahdollisuus myös väärinkäytöksiin. Turhaan nyt kuitenkaan hikeennyt kun mitään pahaa ei ole tapahtunut. Tilaat vaan sen passin, saat sen varmasti.

Vierailija
5/7 |
17.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiva kun pitää maksaa 50€ vai onko enemmänkin siitä henkilökortista, jos minun pitää tehdä joku muutos pankkitiliini tai hoitaa joku muutaman euron pankkiasia johon tarvitaan vahva tunnistautuminen.

No, olen selvinnyt kymmenen vuotta ilman, että olisi tarvinnut todistaa henkilöllisyyttäni missään. Toivotaan seuraavilta kymmeniltä vuosilta samaa.

Vierailija
6/7 |
17.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikset voi tilata itsellesi henkilökorttia?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
17.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on ranskalainen ajokortti, enkä sitä viitsi vaihtaa, kun se ei mene vanhaksi. En taida omistaa kela-korttia (pitääkö sellainen erikseen pyytää). Käytän ulkomaista pankkitiliä päivittäiseen asiointiin ja korttiostoihin. Tavallista passia ei taida juuri olla, olen matkustellut kyllä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kahdeksan neljä