Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kokemuksianne hormonikierukasta ?

Vierailija
03.12.2009 |

Hei,



otin hormonikierukan (Minerva tms. en muista nimeä ( ; kolmisen kuukautta sitten.



Ekan menkat normalit (runsaat ja kivuliaat) - tokat vähän helpommat. Mutta nämä mielialavaihtelut!!!

Olen itkenyt nyt viikon about putkeen ja muutenkin syksy ollut ahdistava. Syytäkin on ollut, mutta kun nämä itkukohtaukset ovat aivan karseita. Itku ei lopu sitten millään.



Onko sinulla ollut mielialavaihteluita? Helpottavatko ne missään vaiheessa? Tällaista tunteiden vuoristorataa ei kestä enää kovin kauaa. Tulen hulluksi (ja mies myös).

Voisiko sillä olla jotain tekemistä, että lapseni täytti juuri vuoden ja imetin häntä vielä syksyllä (iltaisin ja viimeisen 1,5 kk ainostaan aamuisin). Eli voisiko raskaushormonit vielä jyllätä ja kierukan hormonien kanssa coctail on minulle vain sopimaton?



Kokemuksia, pliiis! Häämatka just edessä, enkä tahdo itkeä koko hemmetin matkaa...

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
03.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ajoittaisia isoja finnejä.



Vuodot loppuivat heti ja pysyivät poissa, anemia parani. Loistavaa.

Vierailija
2/3 |
03.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta uskoisin kyllä, että ne siun vauvahormoonit jyllää vielä kovinkin, muistaakseni itsellä tasoittui vasta noin puoli vuotta siitä kun lopetin imettämisen kokonaan. Kierukkaa minulla ei silloin vielä ollut, mutta pillerit kylläkin ja niiden jälkeen ehkäisyrenkaat, olin yhtä alakuloa koko nainen.



Luomuna menin sitten kolmisen vuotta, ja nyt kun laitatin kierukan, niin luomuajan KARMEAT pms-oireet (kuten juurikin tuo pohjamutia viistävä surullisuus) tasoittui kummasti. Itsellä siis mieliala päinvastoin tasoittui - mutta tilanne tosiaan vähän eri, kun olin jo päässyt noista lapsen aiheuttamista hormoonimyrskyistä.. Heh, tästä ei tainnut juuri olla apua :D

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
03.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

se ei aiheuta mielialavaihteluita niin kuin pillerit. Omat munasarjat toimivat hormonikierukkaa käytettäessä ihan normaalisti (toisin kuin yhdistelmäpillereitä käyttävillä), joten niitä on syyttäminen itkuista ja raivonpuuskista.