imetyksen loputtua 1v.n päikkärit pirstaleina
Vinkkejä? 1v.täyttänyt nukkui ekan vuotensa yöt heräilemällä tissille vähintään kerran tunnissa.
Nyt oon juuri jättänyt yöimetykset pois, ja nukkuukin yöllä heräämättä klo 20-5. Mikä on ihanaa omienkin unien kannalta. Mutta aamuviideltä on pakko herätä aamupalalle, ei jatka enää millään uniaan.
Tästä johtuen päiväunet on nyt ihan rikki, heräilee niiltä kesken kaiken eikä nukahda enää millään uudestaan, vaikka on superväsynyt.
Vinkkejä, vertaistukea, mitä vaan? Heräsi jo 12 jälkeen kesken päikkäriensä ja on tietysti superkiukkuinen. 😣
Kommentit (11)
Laita tuttipulloon maitoa ja lorauta vähän tummaa rommia. Lapsi saa pian levollisen unen. Voidaan käyttää silloin tällöin kun lapsi levoton ja äiti haluaa omaa rauhaa ja aikaa itselle.
Ok, ei ilmeisesti muilla käynyt samoin.
Kuinka nopeasti muiden yli 1v. lapset tottuneet imetyksen lopettamiseen?
Olisiko mahdollista myöhäistää päikkäreitä esim. tunnilla? Eli ilmeisesti nyt laitat n. 11 aikaan?
Muistaakseni me koitettiin pitää muksut sen verran pitkään hereillä, että simahtivat kunnolla päikkäreille. Jos nukahtivat liian aikaisin, oli levotonta. Sitten kun päikkäreiden vuoksi ei väsyttänyt enää iltaisin tarpeeksi aikaisin niin yritettiin valvottaa iltaan asti, jotta ssai ajoissa nukkumaan ja nukkuivatkin sitten läpi yöt.
Pitää siis vaan yrittää venyttää päikkäreille menoa normaaliin ajankohtaan, vaikka aamulla herättäisiin kukonlaulun aikaan. 😀🙈🤔
Yksillä päikkäreillä on siis menty jo 2 kk.
Aikainen aamu ei siis haitaa ollenkaan, tuntuu luksukselta pätkäöiden jälkeen, mutta tuo päiväunien rikkimenrminen on ongelma.