Oikeudenkäynti ja uhkasakko
Minut on kutsuttu oikeudenkäyntiin uhkasakolla. En mielellään kerro sen enempää asiasta, mutta asianomistajana olen, siis uhri. Minulla on (itselleni) hyvä syy olla menemättä tuona päivänä, mutta oikeudellehan ei käy kuin sairaus = lääkärintodistus, tai esim julkisesta liikenteestä johtuva syy tms.
Voinko saada lääkärintodistuksen, jotta ei tarvitse maksaa tuota sakkoa? Siis vaikken kipeä olisikaan?
Vastatkoot lääkärit, kirjoittaisitko minulle todistuksen tuoksi päiväksi, jos kerron esim, että minua ahdistaa kovasti, enkä voi kyseisenä päivänä saapua oikeuden istuntoon?
Onko tuomareita tms paikalla, millä muulla syyllä kuin lääkärintodistuksella voin jäädä pois ja niin, ettei tarvitse maksaa sakkoa?
Kiitos, jos joku viitsii antaa mielipiteitään.. :)