Media kertoo meille, kuinka Yhdysvallat voitti avaruuden valloituksen
1. Ihmiskunnan ensimmäinen teknologinen kosketus avaruuteen, V2 -raketti (Saksalaiset)
2. Ensimmäinen satelliitti avaruudessa, Sputnik (Neuvostoliitto)
3. Ensimmäinen eläin avaruudessa, Laika (Neuvostoliitto)
4. Ensimmäinen ihminen avaruudessa, Juri Gagarin, Vostok 1 (Neuvostoliitto)
5. Ensimmäinen nainen avaruudessa, Valentina Tereshkova, Vostok 6 (Neuvostoliitto)
6. Ensimmäinen avaruuskävely avaruudessa, Alexei Leonov, Voskhod 2 (Neuvostoliitto)
7. Ensimmäinen teknologinen kosketus maapallon ulkopuoliseen taivaankappaleeseen, Luna 2, kuu (Neuvostoliitto)
8. Ensimmäinen valokuva kuun pimeästä puolesta, Luna 3 (Neuvostoliitto)
9. Ensimmäinen hallittu laskeutuminen maapallon ulkopuoliseen taivaankappaleeseen, Luna 9, kuu (Neuvostoliitto)
10. Ensimmäinen kauko-ohjattu avaruuskulkija maapallon ulkopuolisella taivaankappaleella, Lunokhod 1, kuu (Neuvostoliitto)
11. Ensimmäinen maan ulkopuolinen näyte kuljetettuna takaisin maapallolle, Luna 16, kuu (Neuvostoliitto)
12. Ensimmäinen avaruusasema, Salyut 1 (Neuvostoliitto)
13. Ensimmäinen toiselle planeetalle lähetetyt luotaimet, Venera 1 ja Mars 1, Venus ja Mars (Neuvostoliitto)
14. Ensimmäinen ihminen kuussa, Neil Armstrong, Apollo 11 (Yhdysvallat)
Yhdysvallat voitti.
Kommentit (7)
13. Sekä Venera 1 että Mars 1 epäonnistuivat tehtävässään. Mariner 2 ja Mariner 4 olivat ensimmäiset Venuksen ja Marsin ohilennon onnistuneesti suorittaneet luotaimet, made in USA.
Se mikä jäi harmittamaan oli, että Neuvostoliitto hajosi juuri ennen kuin ehtivät lähettää näytteiden kerääjät Marsiin ja Venukseen joiden tarkoitus oli tuoda näytteet takaisin tutkittavaksi.
Venera 1 ja Mars 1 pääsivät molemmat perille, ensimmäisellä yrityksellä.
Vierailija kirjoitti:
Venera 1 ja Mars 1 pääsivät molemmat perille, ensimmäisellä yrityksellä.
Kertakäyttöisillä kantoraketeilla pääsee harvemmin yrittämään saman satelliitin laukaisua kahta kertaa :-D
Käytännössä se mitä tapahtui, oli että Yhdysvallat joutuivat kesken juoksun siirtämään maaliviivaa aina vain pidemmälle. Kyseessä oli Yhdysvalloille vain maratonjuoksu jossa piti kestää, Neuvostoliitolle nämä olivat olympialaiset.
Henkilökohtaisesti olisi paljon enemmän kiinnostunut Neuvostoliiton saavutuksista, mutta länsimainen vapaa media estää tämän.
Yhdysvallat voitti koska onnistui ensimmäisenä tekemään miehitetyn lennon kuuhun ja vieläpä pahvisella avaruusaluksella.