Naapuri kyttää
Seisoo meidän parvekkeen/ikkunoiden alla ja avoimesti töllöttää meille. Ollaan otettu tuijotuskisakin, kun jäi kiinni. Seisoin itse kastelukannu kädessä parvekkeella ja katsoin kun naapuri tuijotti suoraan kohti. Yrittää keksiä jotain mistä valittaa isännöitsijälle/mistä joku muu voi valittaa. Kulkee rappukäytävässä meille asti paukutellen kaikkia mahdollisia kaiteita, hakkaa hetken meidän ovea ja hiipii sitten yläkertaan omaan asuntoonsa missä alkaa tömistellä lattiaa. Tämä on siis ihan päivittäistä. Mitähän tässä voi tehdä. En kehtaa ilmoittaa isännöitsijälle, koska kuulostaa ihan hullulta.
Yläkerran keski-ikäisestä naisihmisestä kysymys. Käsittääkseni tervejärkinen. Asutaan molemmat omistusasunnoissa.
Kommentit (13)
Hakkaa hetken teidän oveanne? Ja täysjärkinen? Oletko koskaan avannut hänelle ovea?
Kysy häneltä koulutus ja ammatti, niin pääset vähän eteenpäin.
Vierailija kirjoitti:
👀
Tämä on hyvä, laita nuo silmät postilaatikon yläpuolelle.:) Jokaiseen oveen talossa. (Tarroina siis, älä piirrä tussilla!).
Naapuri otti tuijotuskisan, kun kyttäsit sitä parvekkeelta.
Mun yläkerran naapuri "tuulettaa" tyynyjä jne pamauttelee niitä yhteen jne. Pölyt vaan lentää SUORAAN MUN PARVEKKEELLE!
Ja pervekkeiden alla on autojono, joten ei kovin kivaa heille joiden auton ylle lentää juttuja jne. Kerrassaan pöljä.
kirjaa tapahtumat ylös vastaisuuden varalle. vit tarvita tietoa. juttele naapurisi kanssa (muista olla asiallinen). ota yhteyttä isännöitsijään, hän saattaa kertoa että naapurillasi on ollut vastaavia temppuja aiemminkin. yleensä tuollainen käytös kertoo 1) hän luulee sua jokskuks toiseks tai hänelle on tapahtunut jotain ja luulee teitä syyllisiksi 2) hänellä on mielenterveysongelmia
Kannatta voittaa nyt häveliäisyys ja ilmoittaa isännöitsijälle, jotta on asiasta jo varhaisempaa tietoa sitä aikaa varten, kun naapuri tulee vielä hullummaksi.
Tuo oveen ym. hakkaaminen on jo tosi pimeää.
Kai sille isännöitsijälle täytyy ilmoittaa. Vaikka kyllä siinä tyhmä olo jo tulee itsellekin. Täytyy ehkä yrittää udella muilta naapureilta onko tämä tavallistakin toimintaa.
Puhuin siis naapurin kanssa silloin kun muutettiin ja vaikutti ihan mukavalle tyypille. Nyt vain alkaa käytös mennä ihan överiksi.
Vierailija kirjoitti:
Kuulostaa Vilkkisiltä Turussa.
Vilkkisestä ei ole kyse, mutta Turussa tapahtunutta kyllä.
Menisin soittamaan ovikelloa ja kysymään ihan suoraan että mikä mättää.