Siivoojat sotkevat järjestyksessä olevat paperipinot
Onko teillä samaa? Tärkeät asiat voivat jäädä hoitamatta, kun paperit ovat siivoojien jäljiltä täysin eri järjestyksessä kuin ennen. Mielestäni siivoojien asia ei ole koskea paperipinoihin.
Kommentit (21)
Provo. Missään firmassa ei saa enää jättää papereita pöydälle kun on poisssa. Kaikki paperit pitää nostaa lukittavaan laatikkoon tai kaappiin. Toiseksi kuka enää tulostaa yhtään mitään.
Yleisesti sääntö on, että mitään pöydällä olevaa ei nosteta saati siirrellä. Sano siivojalle asiasta.
Sinä olet siivouksen tiellä. Laitat paperisi pois tieltä ja lopetat toisen työn haittaamisen. Valitat kuitenkin jos pölyä kertyy tai pöytä on tahmainen. Ole vähemmän pissapää ja toimi oikein.
Siivojilla ei ole oikeutta koskea toimistojen pöytätasoilla oleviin tavaroihin.
Ei siivoojat koske sun papereihin. Ihan olet itse ne hävittänyt. Eiku etsimään...
Siivoojat eivät koske tai ainakaan saisi koskea pöydällä oleviin tavaroihin, vaan he pyyhkivät sieltä missä on vapaata pinta-alaa.
Onko papereita niin paljon että ne ovat voineet vahingossa tipahtaa lattialle ja siivooja on kasannut ne tietenkin epäjärjestyksessä takaisin?
Vierailija kirjoitti:
Siivojilla ei ole oikeutta koskea toimistojen pöytätasoilla oleviin tavaroihin.
Ei ole. Eikä silloin ole paperin jättäjällä oikeutta valittaa kahvimukin jäljistä eikä kertyvästä bakteeri ja viruskuormasta pöydällään jos niitä ei siirrä.
Älä syytä siivoojia omasta huolimattomuudestasi.
Haiskahtaa tekosyyltä, kun et ole tehnyt töitäsi ajoissa. Siivoojia on helppo syyttää. Ota vastuu töistäsi ja tee ne, äläkä pinoa pöydälle odottamaan "siivoojien sotkemista".
Ainahan se on siivooja syy, jos jotain häviää... kotonakin.
Ymmärrän ja olen sanonut siivoojalle ettei papereihin kosketa, silti niitä siirrellään milloin minnekin. Siivooja kun käy työajalla pöyhimässä papereita. Olisi parempi että kävisi työajan jälkeen tai ennen työaikaa kun paperit on pois pöydältä.
Vierailija kirjoitti:
Ymmärrän ja olen sanonut siivoojalle ettei papereihin kosketa, silti niitä siirrellään milloin minnekin. Siivooja kun käy työajalla pöyhimässä papereita. Olisi parempi että kävisi työajan jälkeen tai ennen työaikaa kun paperit on pois pöydältä.
Melkoinen siivooja, jos oikein "pöyhii" sinun tylsää paperiläjääsi. Siivoojilla on tottavie muutakin tekemistä. Eikä niitä sitäpaitsi vois vähempää kiinnostaa sinun paperit.
Meillä on ohjeistus, että työpöytä pitää siivota itse mahdollisimman tyhjäksi jotta siivooja voi puhdistaa sen. Tai jos siinä on tavaraa, hän puhdistaa vain roinattomat kohdat jolloin ei voi valittaa, että on pölyä.
Lisäksi työasioita sisältävät paperit on laitettava laatikkoon/kaappiin.
Lisäksi paperilla olevia asioita on koko ajan vähemmän.
Joten ratkaisu ongelmaasi on se, että lappaat kasasi pois näkyvistä ja mahdollistat siivoojalle homman tekemisen.
No sinähän varsinainen tietäjä olet. Ei meidän firmassa ole tuommoista sääntöä.
Vierailija kirjoitti:
Provo. Missään firmassa ei saa enää jättää papereita pöydälle kun on poisssa. Kaikki paperit pitää nostaa lukittavaan laatikkoon tai kaappiin. Toiseksi kuka enää tulostaa yhtään mitään.
Itse olen siivooja ja haittaa suuresti työntekoa, kun pöydillä on papereita sikinsokin, maskotteja, kuppeja, laseja, servettejä, lappuja siellä täällä, valokuvia ikkunalaudalla ja muuta sälää. Miten ihmeessä sitä voi pyyhkiä pöytiä ym, kun pöydät täynnä kaikkea ylimääräistä? Joten ole hyvä ja siivoa oma pöytäsi mahdollisimman puhtaaksi kaikesta tavarasta ym. Että voin siivota sen pöytäsi. Kiitos :)
Olet varmasti niitä joiden pöytä tursuaa papereita ja kuitenkin jälkikäteen valitat miten siivoja ei pyyhkinyt pöytääsi.
Seuraavassa provossasi itket ja syytät siivoojaa koronan levittämisestä, kun ei ole puhdistanut sinun työpöytääsi jostain kumman syystä!
Taas tällainen laiska toimistotäti, joka ei jaksa ahterinsa lisäksi nostaa paperipinojaan pois siivoojan tieltä. Ja sitten vielä valittaa likaisesta pöydästä.
Jos jättää paperipinon, oletuksena on, että siihen ei koske kukaan. Silloin haluaakin, että kohta jää pölyiseksi. On anteeksiantamatonta koskea toisen pinoihin.
Oletko sanonut asiasta? Laittanut vaikka lappua päälle, että älä koske? No etpä tietenkään.