Luotako ihmisiin?
Kommentit (6)
20-vuotiaana vielä luotin melkein kaikkiin. Nyt 15 vuotta taistellut duunarina työelämässä ja maailma avautunut ihan eri tavalla muutenkin. Sanotaan toista ja tehdään toista. En luota enää kehenkään, paitsi läheisiin ihmisiin ja muutamiin yksilöihin.
Puukkoa on tullut selkään niin paljon. Pyrin kuitenkin itse siihen, että olisin luotettava ihminen. Suurin osa ihmisistä ajattelee vaan itseään joka ikisessä tilanteessa, onneksi harvinaisia poikkeuksiakin löytyy.
En luota pätkän vertaa, ihan sama mitä minulle sanotaan, tarkistan sen aina. En luota tänään, en huomenna, en ylihuomenna, EN KOSKAAN. Arvauskilpailu: MIKÄHÄN SEN ON AIHEUTTANUT?
Luotan, jos ihminen osoittaa olevansa luotettava. Vieläkin välillä kyllä lipsun huonoista kokemuksista syntyneisiin uskomuksiini, että voin luottaa vain itseeni, mutta sitten tulen järkiini.
Vierailija kirjoitti:
Luotan, jos ihminen osoittaa olevansa luotettava. Vieläkin välillä kyllä lipsun huonoista kokemuksista syntyneisiin uskomuksiini, että voin luottaa vain itseeni, mutta sitten tulen järkiini.
Ai niin, ikää reilut 30v.
En luota edes itseeni.
Sisko on se ainoa ihminen johon luotan oikeastaan täysin, tai 99, 9%sti.
Ainoa johonka luotan niin on oma puolisoni ja enkä voisi eläkkään sellaisen kanssa johonka ei voi luottaa. Kyllä pitkän iän myötä on sellainen sinisilmäisyys ja hölmöys kadonnut onneksi niin ettei millään turhalla luottavaisuudella enää itseään vaikeuksiin saata.