iltis....
Aina ei haluta ja se pitää hyväksyä!
Muun muassa tämän 34-vuotiaan nainen soisi seksikumppaninsa ymmärtävän.
– Klitoris on naisen tärkein nautinnon lähde, ja se jää penetraatiossa vaille stimulaatiota. Naisen nautinnon kannalta tärkeitä ovat siis käsi- ja suuseksi tai lelut, ei niinkään se, kuinka pitkään mies "kestää" ja kuinka pitkä vehje on, sanoo puolestaan 25-vuotias nainen Ilta-Sanomien kyselyssä.
Kysyimme kesällä, mitä lukijat haluaisivat kumppaneittensa seksistä ymmärtävän.
”
Naisen nautinnon kannalta tärkeitä ovat siis käsi- ja suuseksi tai lelut, ei niinkään se, kuinka pitkään mies "kestää".
Kaikkein arvokkaimpia ovat 25-vuotiaan vastaajan mukaan läsnäolo, kommunikaatio, toisen kuuntelu ja kyseleminen sekä turvallisen ja paineettoman tilan luominen.
34-vuotiaan miehen mukaan ”elämä on liian lyhyt samoihin kaavoihin takertumiseen”.
– Kannattaa kokeilla uusia asioita. Kun parisuhteessa on tarpeeksi hyvä luottamus, seksiä voi harrastaa myös muiden kanssa. Nykyinen avomieheni on samaa mieltä. Olemme sopineet, että jos tarjoutuu tilaisuus harrastaa seksiä parisuhteen ulkopuolisen henkilön kanssa, siihen voi tarttua. Kumppanilta on kuitenkin kysyttävä lupa, ja turvallisuus pitää tarkistaa myös.
”
Toiveita ja fantasioita voi myös kertoa
Kommentit (5)
Yksittäisten ihmisten kommentteja. Yhtään sen pätevämpiä tai paikkansapitäviä kuin tännekään kirjoitetut. Kuka tykkää mistäkin. Ei voi yleistää, saati nyt väittää, että näin olisi parasta.
Vierailija kirjoitti:
Yksittäisten ihmisten kommentteja. Yhtään sen pätevämpiä tai paikkansapitäviä kuin tännekään kirjoitetut. Kuka tykkää mistäkin. Ei voi yleistää, saati nyt väittää, että näin olisi parasta.
Joo, ihmistenpä juuri. Onko joku päinvastainen sitten ainoa oikea, siis jonkun toisenkokemus?
Haluaako joku vielä kieltää klitoriksen merkityksen, oikeasti.
Kyllä tästä saisi miehet lukea ja ottaa oppia. Lukea kokojuttu, tuossahan vain muutaman ihmisen otanta esillä.
Tottahan tuo.