Parhaat vinkkisi/aineesi seuraavien puhdistukseen kotona:
- Suihkun lasiovet (hieman jo pinttyneet, naarmuja tms. kulumaa ei saisi tulla)
- Suihkun lasiovien ne muovi”helmat” ym. muoviosat
- WC-pytyn muoviosat (rengas, kansi)
- Keittiössä induktioliesi
- Krominväristen koninkoneiden / -nuppien ym. pinta
Kiitos vinkeistä! Olen täydentämässä puhdistusainevalikoimaani ja siksi kuulisin, mitä olisi hyvä noihin hankkia. Myös luonnonmukaiset (esim. sooda, etikka jne) vinkit otetaan huomioon, samoin kuin valmiista aineista jos löytyy ympäristöystävällistä, niin plussaa siitä!
Kommentit (6)
Up, kiitos jos vinkkaat yhteenkin noista
T. AP
Kiitos, osaisitko vielä nimetä vähän tarkemmin, mitä aineita käytät, että osaisin ostaa oikeita, kun niitä on nykyään sen seitsemänkymmentä sorttia? Kiitos!
T. AP
Kosteat siivousliinat, Serla, Sinituote jne.
Sitruuna toimii aika moneen tahraan. Ainakin noihin kodinkoneisiin. Ihan siis sitruuna puoliksi ja hinkkaat. Etikka on hyvä. Ruokasoodalla saa putsattua vessan.
Mulla on ihmeaineena lasinpesuneste. Jos sillä tai tiskiaineella ei irtoa, niin sitten vim/cif. Käytän siis lasinpesunestettä aika kaikkiin pintoihin, paitsi maalattuun, kun siitä en ole varma kestääkö.
-kalkinpoistoliuos ja pehmeä räsy
-joku pehmeä harjas ja pesuainetta
-pesuainetta ja valinnanvapainen räsy
-induktiolieden pesuaine, purkissa ohjeet
-kostea mikrokuituliina
Etikkapesuaine toimii hyvin useimmille pinnoille^