"Tutkimuksessa havaittiin, että yli kymmenen tuntia vuorokaudessa nukkuminen voi johtaa ennenaikaiseen kuolemaan."
Liika nukkuminen on pahasta ja pahimmillaan se pysäyttää sydämen:
https://www.hs.fi/ura/art-2000002758016.html
https://www.iltalehti.fi/elintavat/a/ab7f5aaf-8a43-42a7-8119-f1fde4d067…
https://www.kodinkuvalehti.fi/artikkeli/voi-hyvin/terveys/nukutko-liika…
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/liika-nukkuminen-voi-tappaa-tata-en…
Ethän sinä ylinuku?
Kommentit (8)
Onko tämä liiallinen nukkuminen syy vai seuraus. Hormonitoiminta herättää ja nukuttaa ihmistä. Jokin säätelevissä hormoneissa on pielessä jos nukkuu liikaa tai liian vähän.
Kaikkia tutkimuksia ei kannata allekirjoittaa ja uskoa. Varsinkin tällaiset unitutkimukset ovat sellaisia joihin on syytä suhtautua erittäin skeptisesti ja kyseenalaistaa tutkimus.
Muistaakseni lääketieteilijät on todennut miljoona kertaa että todella pitkillä yöunilla ei aiheuta itselleen sairauksia vaan päinvastoin: jos ihminen on sairas niin hän nukkuu todella pitkiä yöunia.
Tietysti. Koska sairaanahan on ylirasittunut. Ylirasittuneena tarvitsee enemmän unta. Joten ratkaisu ongelmaan ei ole mikään nukkumiseen liittyvä muutos, vaan pitäisi saada se sairaus parannettua jotta ylirasitus poistuisi ja silloin myös unen tarve normalisoituisi.
Jotkut huippu-urheilijat nukkuvat todella paljon, koska heillä on sen urheilun takia ylirasitustila. Se on tervettä. He urheilevat - rasittuvat - palautuvat.
Mutta jos joku ei ole huippu-urheilija ja silti nukkuu todella paljon, niin se johtuu siitä että hänellä on ylirasitustila jonkin sairauden vuoksi. Silloin ihminen ei levätessään palaudu vaan rasitus on pysyvää, kroonista.
Valvominen se paljon pahempi paska.
Prinsessaruusunen nukkui yli tuhat vuotta, ei kuollut vaan kaunistui. Sillä ei ole mitään vaikutusta ihmiseen tai terveyteen että kuinka pitkää nukkuun. Ap voi nukkua huoletta vaikka viikon jos haluaako.
Ei liikaa voi nukkua. Liian huonosti tai vähän voi nukkua.
Tavoitteena olisi pystyä nukkumaan 20 tuntia vuorokaudessa. Myös viiden kuukauden talviunet houkuttaa. Vain nukkuessa asiat ovat hyvin.
En ylinuku. Itseasiassa tykkään valvomisesta ja all nightereista. Valvominen tosin vaikuttaa naaman ulkonäköön negatiivisesti muutaman päivän ajaksi. Jotenkin puffy naama tulee. Sitten jos vetelet käteen yötä myöten niin tulee oikea wankkerin naama useammaksi päiväksi.