Onko kukaan teistä saanut aikuisiällä diagnoosia autismista?
Itse olen miettinyt tätä mahdollisuutta jo sen verran kauan, että kunhan tämä koronatilanne rauhoittuu, niin aion hakeutua tutkimuksiin.
Moni tuntemistani ihmisistä on pitänyt minua autistisena ja koska asperger-nettitestistäkin sain korkeat pisteet, niin olisi varmaan hyvä käydä tutkimuksissa.
Jos te olette saaneet autismi-diagnoosin aikuisena, niin miten päädyitte hakeutumaan tutkimuksiin ja mitä kautta se tapahtui?
Kiinnostaisi kaikki mahdollinen tieto aiheesta.
Kommentit (6)
Vierailija kirjoitti:
Ainakin joku luki tämän, kun tuli yläpeukku♥
ap
Muistaisin nähneeni tällä palstalla joskus aiemmin keskustelua aiheesta. Niitä, joilla on omaa kokemusta asiasta, ei välttämättä ole aina paikalla lukemassa.
Minäkin olen välillä miettinyt, että voisiko olla jotenkin autistinen.
Luin juuri viime yönä autismista ja olen salaa paljon sellainen, mutta olen kuitenkin sosiaalinen ja jopa sosiaalisesti taitavana pidetty.
Tarkkailen jatkuvasti miten ihmiset käyttäytyy, minulla on selvät sävelet miten missäkin tilanteessa tulee käyttäytyä ja ihmiset yleensä pitävät minusta, mutta silti on vaikea muodostaa ihmissuhteita.
Osan itsestäni jätän aina kotiin.
Olen ollut masentunut murrosiän alusta alkaen, mutta se ei helpota ikinä eikä mikään hoito ole pidemmän päälle auttanut.
Tosin voihan ihminen olla ”outo” ilman että olisi minkään diagnoosin alla.
Olen myös ollut hoidettavana eikä kukaan ole ikinä epäillyt minulla autismia, ainoastaan ADHD:ta jonkun neurologisen tutkimuksen perusteella.
Tosin en tietenkään ole täysin oma itseni siellä, kuten en ole missään.
Läheisimmät ystävät ovat joskus naureskelleet, että onkohan minulla jokin OCD, kun kotioloissa on pakkomielteistä liikehdintää (stimmaus) ja osa pitää vaan erityisherkkänä.
En tiedä mikä olen, mutta hankalaa on tämä maailma kyllä.
Autismiliiton sivun mukaan tutkimuksiin voi aikuisena hakeutua julkisen tai työ/oppilasterveydenhuollon kautta. Löytyy myös linkki seulontalomakkeeseen, joka kannattaa täyttää valmiiksi.
Ehkä joku tuttu, joka pystyy olemaan tukena ja kertomaan myös havaintojaan sinusta, olisi hyvä ottaa mukaan, ettei tutkimuksiin menemisessä käy kuten Stephanie Bethanylle (youtubessa videoita jos englantia osaat tarpeeksi hyvin), on vähän turhan yleinen kohtalo, kun aikuisena yrittää saada autismi -diagnoosia.
Toivottavasti kaikki menee hyvin sinulla!
Te- toimiston kautta sain lähetteen, kun aktivointisuunnitelmaa tehdessä olin todella ahdistunut mm. neljän työpaikan hakemisessa/kuukausi.
Pätkätöitä olen tehnyt 34v, en vaan pysty sopeutua/kotiutua jne mihinkään työpaikkaan. Palautumisaika ja oman ajan/ tilan tarve lisääntyy koko ajan. Diagnoosia odotan; testit ja tutkimukset tehty, ainakin toivon, ettei enää mitään. Jopa huumetesti teetettiin. Kova homma on pitää puoliaan tässä maailmassa. Olen 53v.
Ainakin joku luki tämän, kun tuli yläpeukku♥
ap