Pelottaa mennä lapsettomuus tutkimuksen ensikäynnille
Huomenna aika ja nyt tuntuu siltä että vois vaan jättää menemättä.
Unetonta yötä pukkaa
Kommentit (3)
Ensikäynnillä kanssanne keskustellaan ja sitten varmaan tehdään erilaisia tutkimuksia. Diagnoosista riippuu, miten edetään. Jos olette nuorehkoja ja syytä lapsettomuuteen ei löydy, aloitetaan yleensä kevyillä hoidolla. Jos tarvitaan järeämpiä keinoja, sitten aloitetaan suoraan IVF- eli keinohedelmöityshoidoilla.
On todella yksilöllistä, miten keho reagoi hoitoihin. Jotkut eivät saa mitään oireita, jotkut saavat vähän, jotkut vähän enemmän.
Instagramissa on paljon lapsettomuus- ja hoitoaiheisia tilejä, niistä saa vertaistukea. Suosittelen ottamaan seurantaan, koska asia yleensä aiheuttaa paljon mietittävää ja huolta.
T. Nro 1
Ei kannata turhaan pelätä. Siitä ne asiat pikkuhiljaa lähtee etenemään. Onko teillä vielä mitään diagnoosia tiedossa? Tämä on minun kokemukseni, mutta oli yksi elämäni parhaista päätöksistä lähteä hoitoihin, vaikka minuakin pelotti. Ajatus lapsettomuudesta ja hoidoista suorastaan kauhistutti. Eihän niin voinut käydä meille! Totuus on, että raskaus ei olisi ikinä onnistunut hoitoja. Nyt menossa viimeinen kolmannes. Lopulta raskaus alkoi kevyillä hoidoilla, vaikkakaan ei ihan heti. Tsemppiä!