Kylllä oli huonot olympialaiset. Eiihän suomi pärjännyt missäään.
Kommentit (20)
Se kirjoiyetaan olympialaiset. Suomalaisille vaikeaa.
Nämä menivät sentään tuplasti paremmin kuin edelliset viisi vuotta sitten.
Eikö kuitenkin yleinen tulostaso parantunut Rion kisoista ihan selkeästi?
Missäs vastaavassa ap itse on pärjännyt tai ansioitunut? Muussa kuin tyhjässä sivusta räksyttämisessä?
Tavoite saavutettiin , liiton herrat ja rouvat ovat tyytyväisiä boonuksiinsa.
Ilman Matti Matssonnia olis ollu kakat kisat.
Oli paska kisat. Siis meidän osalta.
Olympialaiset olivat kyllä vallan hyvät. Suomen suoriutuminen ei.
Odotin mitaleita 0 kpl mutta tuli vahingossa 2!
Vierailija kirjoitti:
Suomalaisilla liikaa selluliittiä.
Niin se yksi oli sentään viides ja ei olisi ollut sitäkään jos heidän vetoomus olisi mennyt läpi ja aloituskorkeus ollut matalammalla ja nostot muutaman sentin välein. Kävi kerrankin tuuri, kun järjestäjätkin oli sitä mieltä että olisitte lähettäneet parempia urheilijoita🤣
Potkonen sai pronssia vaikkein otellut siitä.
Mutta norjalaiset pärjää ja ovat komeitakin mokomat!
Tuliko🥉🥉? hienoa sekin 🙂 en oo seurannut.
Oli aika tylsät kisat kokonaisuudessaan, ja korona+maskit teki vielä ankeammaksi. Kamala myös tuo "taustamusiikki" aina palkintojenjaon taustalla, ihmeellistä ujellusta.
Kyllä onkin turha instituutio koko olympialaiset. Jos seuraavissa pelleilykisoissa ei ole lajeina uno-peli ja mölkky, nostan hirveän äläkän. Ihmeellista kulttuurista omimista ja ihmisten arvottamista täysin turhien liikuntasuoritusten perusteella. Kisailisivat vaikka syöpälääkkeen keksimisestä pari viikkoa. Tuolla rahoituksella olisi syöpä ratkaistu yksien kisojen aikana.
Urheilukisat voidaan lopettaa täysin turhina ja kalliina.
Urheilijatkin voi keskittyä oikeisiin tuottaviin töihin.
Paljonko veronmaksajille tuli näköin turhaa turhemmat olympialaiset maksamaan?
Suomalaisilta puuttuu aina se jokin viimeinen extrajuttu millä voittaa. Suomalaisia on aina pilvin pimein neljäntenä, viidentenä tms. kahdeksantena. Juoksevat hyviä aikoja mutta aina se yksi pieni extra sekunti jää puuttumaan. Millä sen saisi? Jollain paremmalla dopingilla tai välineillä tai jollain. Koska suomalaiset kyllä pärjäisivät, tekevät hyviä aikoja ja nuo erot näyttää olevan hirvittävän pieniä, ihan sekunteja. MUTTA aina 2-5 ehtii edelle.
Suomalaiset säikähtivät niin Mika Myllylän kohtalosta, että eivät uskalla enää mitään.
Olen eri mieltä. Perustelut:
1) Miten niin ei pärjännyt missään? Uinnista ja nyrkkeilystä tuli mitalit. Lisäksi monissa lajeissa suomalaiset olivat odotettua paremmilla sijoilla ja rikkoivat omia ja Suomen ennätyksiä. Joo, ei eletä enää Paavo Nurmen ja kumppaneiden aikoja, mutta kilpailu onkin maailmalla koventunut niistä ajoista. Eikä kovin moni suomalainen ole valmis siihen, että jo lapset laittavat kaiken likoon urheilumenestyksen eteen.
2) Omasta puolestani nautin siitä, että sain taas nähdä monia erilaisia ja mielenkiintoisia lajeja, mm. skeittaajat ja kiipeilijät pääsivät esittelemään taitojaan. Iloita saattoi myös vaikkapa virolaisten puolesta heidän miekkailumitaleistaan, pienen Fidzin valtion rugbymitaleista niin miehissä kuin naisissakin, vaikeuksista kärsineen Bilesin onnistumisesta puomikilpailussa, ja niin edelleen. Ei kisojen hyvyys tai huonous ole pelkästään sitä, miten hyvin Suomi pärjää. Vaikka isänmaallinen olenkin, niin urheilussa on totta vie paljon muutakin.
Suomalaisilla liikaa selluliittiä.