Kuinka paljon säästöön kuussa?
Kuinka paljon saatte tuloistanne kuussa säästöön? Jos erityisen paljon, kertokaa miten?
Omat tuloni bruttona muistaakseni 3800 ja nettona 2600-2700, lapsilisät jne 300 ja säästöön saan 500-1000e kuussa. Haluaisin saada enemmän, mutta mistä säästää?
Kommentit (31)
No riippuu siitä mitä menoja sulla on. Onhan tossa aika paljon liikkumavaraa 500-1000. Mihin se 500€ välillä kuluu? Laske siitä.
Pari tonnia, nettotulot noin 6000 euroa.
n.1900€ kuussa. Nyt säästössä 826320€ korko 0,2%. Kun saan miljoonan kasaan niin laitan parempaan tuottoon. En vielä ota riskejä.
Miten voi olla tommonen netto? Mulla brutto 4100, netto 2600 ja mätkyjä pukkaa…
Meillä puolison kanssa säästöön menee tällä hetkellä 7000€ kuussa, mutta toki nettokin on lähempänä 14000€. Vaikka olen paljon leväperäisempi rahojen käyttäjä kuin aiemmin, olen nyt kaikkien silmissä hoitanut paremmin talouttani kuin silloin kun tulot oli neljä tonnia ja säästöön meni 1500€. Jotenkin tekisi mieli sanoa, että ei ne suuret menot vaan ne vielä suuremmat tulot.
Japajaa. n. 15 tonnia saan vuodessa säästöön. Ihan tyytyväinen olen 3300 euron kk-tuloilla.
Tulot 2300 nettona. Säästöön Noin 500€ kuukaudessa. En osta enää mitään turhaa, harkiten myös vaatteita ja kenkiä. Liikunnallisista harrastuksista en tingi.
Öööö muistaakseni bruttona aika paljon plus lapsilisät olikohan kolme tai neljä lasta. Säästöön kai jää jonkun verran. Voisi kai jäädä enempikin jos vaan muistaisin säästää.
Vierailija kirjoitti:
n.1900€ kuussa. Nyt säästössä 826320€ korko 0,2%. Kun saan miljoonan kasaan niin laitan parempaan tuottoon. En vielä ota riskejä.
Oot aika iän säästänyt….22800e vuodessa, niin mitä se tekee 70-75 vuotta?
Eikös se olekaan 826322€ korko 0,22?
Olisiko aika nauttia niistä?
Toisaalta kyllä se säästöön saaminen on hieno tunne.
tulot nettona joku enemmän tai vähemmän 1800e/kk (josta palkkatuloa 1000e/kk työtä 10h/kk, loput osinkoja). Tosta käyttöön menee 280e käyttörahaa (kirjoista ruokaan), ja toinen mokoma vastikkeeseen. Suht tasaisesti tulevat muut kulut 40e/kk. Semmoisen 1200e/kk pörssiin kasvattamaan osinkotuloja (~5%/a eli tulot kasvaa joka kuukausi tällä hetkellä vajaa 15e+delta/kk sillai keskimäärin).
.
Kuluttaminen ei vaan huvita eikä ole edes myynnissä semmoista mitä haluaisin. Tai ei vain ole hajuakaan mistä moista saisin. Tai jos myydään niin hinta on niin posketon etten suostu maksamaan vaikka onkin useita satoja tuhansia euroja salkussa.
ok hieman pieleen meni toi matikka. ei 5*12 vaan 20*12, eli kasvua ois 5+muutos e/kk.
Budjetoin toisella tapaa. Lasken että menot ovat 1700 eur/kk. Siitä vähennän toistaiseksi 100-200 eur/kk liikkumisen kuluja etätyön ansiosta. Kaikki tuon päälle laitan palkasta säästöön. Kulutusvaraa on tämän lisäksi lapsilisät. Kuukaudet eivät ole samanlaisia mutta toistaiseksi pariin vuoteen ei ole tarvinnut realisoida sijoituksia menosyistä. Tuossa on se psykologinen voima, että rahat tuppaa loppumaan aina ennen palkkapäivää. Kun talous on kuitenkin kunnossa on se (pitkän tähtäimen säästäjälle) motivaattori (hillitä kulutusta) ja voimatekijä ei stressinaiheuttaja. En siis väitä että taloudellisesti tukalassa tilanteessa olevan olisi helppo kitkutella "viimeinen viikko" ennen palkkapäivää.
Nettotulot nyt 1700€/kk. eläkkeellä. ASP tilillä 240 000€. asuntojen hinnat nousee, pakko säästää lisää. Asun sukulaisten luona niin ei juuri kuluja, joskus vien kahvipaketin. Talvisaikaan menee ruokaan enempi kun etsin aina tyhjiä mökkejä asunnoksi niissä kun vaan säilykkeitä.
Vierailija kirjoitti:
Budjetoin toisella tapaa. Lasken että menot ovat 1700 eur/kk. Siitä vähennän toistaiseksi 100-200 eur/kk liikkumisen kuluja etätyön ansiosta. Kaikki tuon päälle laitan palkasta säästöön. Kulutusvaraa on tämän lisäksi lapsilisät. Kuukaudet eivät ole samanlaisia mutta toistaiseksi pariin vuoteen ei ole tarvinnut realisoida sijoituksia menosyistä. Tuossa on se psykologinen voima, että rahat tuppaa loppumaan aina ennen palkkapäivää. Kun talous on kuitenkin kunnossa on se (pitkän tähtäimen säästäjälle) motivaattori (hillitä kulutusta) ja voimatekijä ei stressinaiheuttaja. En siis väitä että taloudellisesti tukalassa tilanteessa olevan olisi helppo kitkutella "viimeinen viikko" ennen palkkapäivää.
Unohdin mainita miksi "rahat tuppaa loppumaan..". Menot on maltillisesti alibudjetoitu.
Netto 1700 e/kk, säästöön 500 e/kk. Nyt säästötilillä 8000 e ja kun saan 10k täyteen, lopetan säästämisen ja alan tuhlaamaan kaikkeen mahdolliseen koko palkan/kk. Jee!
Googlaa 50:30:20 -budjetti. Se on simppeli ja myös erittäin helppo pitää, jos on tosissaan kiinnostunut säästämisestä.
En orjuutta itseäni millään säästösummalla. Äitini antoi parhaan neuvon. Älä käytä koskaan kaikkea mitä tulee, vaan säästä loput. Nyt tilillä on noin 69000 e. Kaikki on säästetty, mitä on jäänyt yli kulutuksen.
Fiksuinta on säästää kuitit ja merkitä ihan kaikki kulut johonkin ohjelmaan tai Exceliin. Kyllä se yllättää mihin raha on kuukauden aikana kadonnut. Ruuasta on helppo tinkiä, kun vaan jaksaa suunnitella. Ei joka päivä tarvitse syödä hyvin.
Olen pitänyt jo aika kauan exceliä, johon kirjaan kaikki menot. Tiedän tasantarkkaan mihin rahani laitan. Mulla ei ole suuret tulot (kuten näköjään joillakin on) vaan ihan keskiverto. Säästöön laitan 10% nettotuloista sekä kaiken mitä tilillä on ennen tilipäivää. Näin olen pärjännyt hyvin. Säästöt karttuvat vaikka aina silloin tällöin ostan jotain hieman kalliimpaa. Autoon lykkäsin 8.000€ säästöistäni ja alle vuodessa sain ne takaisin. Toki tämä korona-aika on edistänyt säästämistäni koska menoja ei ole niin paljon kuin normaaliaikana.
Turhat kulut kun karsii pois, saa säästöön rahaa. Ja mulla ei ole mitään extratuloja kuten esim lapsilisiä.
käypä mr moneymustachen sivuilla.