Kuntien ilmaiset matonpesupaikat
Lisäävät lasten ja nuorten eriarvoisuutta.
Ilmaiset matonpesupaikat ovat valtaapitävien aikanaan itselleen neuvottelemia verovaroin kustannettavia lisäetuuksia, jotka eivät näin ollen auta työllistämään nuoria. Miksi kukaan maksaisi palvelusta, johon verovaroin tarjotaan ilmaiset resurssit?
Kannattiko?
Kommentit (5)
Mitä h****ttiä nyt taas? Kaikkeenko pitäisi olla ostopalvelu? Ja per se homeessa maata sekin aika netflixiä katsellen?
Palstalla on matonpesupaikkahullu 😉
Eihän ne matot peseenny vielä sillä, että on olemassa matonpesupaikka.
Vierailija kirjoitti:
Mitä h****ttiä nyt taas? Kaikkeenko pitäisi olla ostopalvelu? Ja per se homeessa maata sekin aika netflixiä katsellen?
No oli tuokin vastaus.
Totta helkkarissa palveluita pitää ja saa käyttää.
Ja toisaalta mitä AP:n hauskaan pikku askarteluun tulee, niin pitää olla pesupaikkoja, koska muuten omatoimipesijät lotraa matot avovesissä, ja se ei oo hyvä. Ei kovin moni jätä viemättä mattoja pesulaan omatoimipaikkojen olemassaolon vuoksi.
Millon oot viimeksi nähny pesulassa nuoria töissä? Vai tarkoittaako tää niitä nuorten vanhempia?
Vetelää nykynuorisoa ei Espoonkaan matonpesupaikoilla näy. Äidit ja joskus isätkin ne matot pesevät. Eivät nuoret osaa edes koneella vaatteitaan pestä, joten höpö höpö.