Encyclopedia britannica ei ole enää ilmainen ja luotettava tietolähde
Ei enää ilmaisia artikkeleita vaan Britannican laatu artikkelit ovat tulleet maksullisiksi ja piilotettu maksuseinien taakse jotta vain artikkeleista noin 10 euroa maksavat kuukausitilaajat voisivat niitä lukea. Tieto näköjään kuuluu vain rikkaille ja köyhät pysyköön tyhminä.
Kommentit (11)
Perusteluja sille miksi sen Britannican tai tiedon pitäisi olla ilmaista kun ei muidenkaan artikkeleiden lukeminen, kuten nyt vaikkapa Helsinginsanomien verkkolehden, ole ilmaista?
Törkeää?`Eihän tuollaisen palvelun ylläpitokaan voi maksaa mitään!
Jos siitä pitää jotain rahaa saada niin se hoituisi hyvillä sponsorisopimuksilla.
Onneksi kotimaiset vaihtoehtomediat ovat aina ilmaisia vaikka valtamedian ja sanakirjojen artikkelit maksaisi.
No mikä sitten estää Ap:tä maksamasta jos haluaa niitä artikkeleja lukea?
Vierailija kirjoitti:
No mikä sitten estää Ap:tä maksamasta jos haluaa niitä artikkeleja lukea?
Sosialismiin kuuluu että muut kustantaa työn ja kansalaiset keräävät hedelmät.
Minä luen MV-lehteä. Siihen voi luottaa.
Ilmaista ei pitäisi olla mikään. Ei edes tänne kirjoittelu.
No voi vali vali. Mene töihin niin ei tarvitse valittaa. Niiden artikkelien kirjoittamiseen on tehty työtä js käytetty rahaa joten totta kai sillä on myös oikeus vaatia haluamaansa maksua tietoa vastaan. Tieto ei ole koskaan ollut ilmaista eikä koskaan tule olemaan. Ja varsinkin nyt korona aikanani monet ovat menettäneet tulonsa ja ihmisillä on on ollut taloudellisesti tiukkaa joten lisätulon lähteitä tarvitaan jotta ne elämiseen välttämättömät rahat saataisiin revittyä edes jostakin.