Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Helppohoitoisimmat yrtit?

Vierailija
04.07.2021 |

-Basilika
-Persilja
Tuntuu että kaikki muut yrtit joko kituvat tai ymmärtävät kuolla. Mitä helppohoitoisia tai ilman hoitoa pihamullassa kasvavia yrttejä kannattaisi istuttaa?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
04.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu täysin kasvupaikasta. Mulla oregano eli mäkimeirami ja ruohosipuli viihtyy ja kylväytyy itsekseen. Samoin rohtoliperi eli lipstikka. Venäläinen rakuuna on myös monivuotinen ja helppo. Persilja viihtyy melkein missä vaan. Viinisuolaheinä on kylväytynyt niin tehokkaasti, että on jo muodostunut rikkaruohoksi.

Vierailija
2/4 |
04.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

KKKKKKKK ANNNNNAAAABBBBIIIIIIIII

SSSSSS.

Oli ihan pakko sanoa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
04.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki tuntuvat olevan helppoja. 😄 Mäkimeirami ja mintut leviävät liiaksikin. Kuten edelliselläkin myös venäläinen rakuuna ja lipstikka viihtyvät mainiosti, samoin ruohosipuli ja kiinansipuli. Sitruunaverbena eli lippia mulla on talvehtinut muutaman talven maassa, ruukuissa kasvatan erilaisia basilikoja timjameja, rosmariinia ja lakritsiyrttiä. Persiljakin talvehtii ja kasvaa kaksivuotisena.

Vierailija
4/4 |
04.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

No minä onnistun oikeasti tappamaan lähes kaiken 🥺

Onneksi sentään basilika tuntuu viihtyvän ja se sekä tuoksuu että

maistuu mahtavalta.

Pitääpä muistaa ostaa noita muita mitä on mainittu ja kokeilla…

Ties vaikka jokin onnistuu selviytymään?

AP

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän viisi yksi