Mitä kokkaustapoja tai "kulinaristisia" mieltymyksiä teillä, joista ammattikokit ja ruokahifistelijät ovat kauhuissaan?
Minulla mm nämä:
- haluan pihvini täysin kypsänä, ei haittaa vaikka olisi hieman kuivaksi paistettu
- pastan pitää olla täysin pehmeää
- ostan kylmäsavulohta, jonka paistan. Se on oma ihana makunsa, mikä siihen tulee
Kommentit (11)
- rakastan majoneesia ja syön sitä ihan ihmeellisimpien juttujen kanssa (pasta, maissi, jne)
- leikkaan kaiken samalla leikkuulaudalla ja veitsellä. Toki kasvikset ensin ja sitten vasta lihan
- jääkaapissa en laita säilytettäviin tuotteisiin avauspäivämäärää vaan muistelen aina että jaa taisin käyttää mascarponea viime viikolla kai se vielä on hyvä
- käristän useimmat ruoat induktiolieteni korkeimmalla asetuksella. Minulla oli ennen kaasuliesi ja rakastin sillä paistaa kaiken nopeasti tosi kuumalla. En jaksa "hitaasti keskilämmöllä" -räpeltämistä, ellen sitten varta vasten kokkaa slow cookerilla.
Kuulostaa aika karmealta kun listaa kaiken näin raadollisesti :D oikeasti teen kyllä hyvää maistuvaa ruokaa.
perunasalaatin ja nakkien päälle ketsuppia.
Mä haluan pihvini melkein kypsänä ja paistettu kylmäsavulohi on ihanaa! Ei saa samaa makua mitenkään muuten. Al dente pasta ei kelpaa mullekaan ja jos kypsennän kasviksia, ne pitää olla kunnolla pehmeitä. Tykkään kastaa keksiä kahviin ja Mariekeksit on hyviä just siihen.
Mitä nopeammin ruoka päätyy lautaselle, sen parempi ja jos maistuu pahalle, ketsuppi pelastaa. Pihvit tekee sen poikkeuksen eli pitää olla läpikypsä, kuivahtaminen ei haittaa minuakaan.
Makaroonilaatikko on parasta vasta seuraavana päivänä, ei tuoreeltaan.
Ruokaryhmistä bongattua - eniten tykkäyksiä ja ihastelua saa
- nistipata
- napsahtavat höyrytetyt nakit ja kaupan perunasalaatti
- maksalaatikko (eines)
- yli viikon vanhat jouluruuat
- pitkään haudutettu ruskea kastike (😂)
- luettelo parhaista dipeistä sipseille (keinojauheista)
En ole mikään hifistelijä mutt em ei kyllä syödä. Heti kun laittaa kuvan jostain oikeasta ruuasta sille vaan hymistellään, ihmiset ei vaan osaa arvostaa ruokaa eikä ruuanlaittoa
Vierailija kirjoitti:
- rakastan majoneesia ja syön sitä ihan ihmeellisimpien juttujen kanssa (pasta, maissi, jne)
- leikkaan kaiken samalla leikkuulaudalla ja veitsellä. Toki kasvikset ensin ja sitten vasta lihan
- jääkaapissa en laita säilytettäviin tuotteisiin avauspäivämäärää vaan muistelen aina että jaa taisin käyttää mascarponea viime viikolla kai se vielä on hyvä
- käristän useimmat ruoat induktiolieteni korkeimmalla asetuksella. Minulla oli ennen kaasuliesi ja rakastin sillä paistaa kaiken nopeasti tosi kuumalla. En jaksa "hitaasti keskilämmöllä" -räpeltämistä, ellen sitten varta vasten kokkaa slow cookerilla.Kuulostaa aika karmealta kun listaa kaiken näin raadollisesti :D oikeasti teen kyllä hyvää maistuvaa ruokaa.
Mulla on kokin koulutus (en tee enää sitä työtä) enkä ole koskaan kotona merkannut avauspäivämäärää jääkaapissa säilytettäviin tuotteisiin.
Syön lihaa, en syö mifua enkä tofua enkä härskistä .
Jäinen liha suoraan pakastimesta haalealle paistinpannulle.
Juon teeni aivan väärin. Juon maustettuja, esanssisia, en mittaa haudutusaikoja ja veden lämpötilaa. Muissa kulinaristisissa asioissa maku kehittyy, tässä olen toivoton.
Siis otsikkoon tuli pilkkuvirhe väärän sanajärjestyksen takia. Tarkoitin mitä sellaisia mieltymyksiä, joista...