Kultaveden käyttö teidän taloudessa?
Hopeavesi on huuhaata (kai) mutta miten kultaveden käyttö teillä?
Tästä lisätietoa:
https://yle.fi/aihe/a/20-10001021
Itse hyödynnän jos sopiva tilanne tulee ulkosalla käydessä
Kommentit (8)
Me keitetään potut siinä tulee ihanan aromikkaaksi
Ahkerassa käytössä läpi talven. Hoidan sillä komposteja ja laimennettuna käytän perennoille ja kasvimalle. Lehtivihanneksia ei sillä kastella.
Kun lisäksi hyödynnän syksyn lehdet ja risuhakkeen puutarhan maanparannuksessa, en ole joutunut ostamaan kaupan lannoitteita vuosikymmeneen.
Vain sisäkasveille olen hankkinut kanankakkarakeita.
Meillä käytetään vain kultatuoppeja. Vaimo valittaa niitä painaviksi. (minä en myönnä) Näitä on nyt pakko käyttää. Tuttujen luona sanoin on nää ikean lasitkin ihan kivoja. Vaimolla turskahti sen takia juomat suusta. Ei meitä kutsuta enää oikein mihinkään.
Yritin kastella mahdollisimman tuoreella kultavedellä kukkapenkkejäni, mutta naapurit tekivät valituksen. Pitänee kierrättää potan kautta.
itse käytän vain kuningasvettä, suosittelen muillekin
Ai tälle on nimityskin. Meillä vaan **stiin omenapuun juurelle ja marjapensaidenkin vähän.
Vierailija kirjoitti:
Yritin kastella mahdollisimman tuoreella kultavedellä kukkapenkkejäni, mutta naapurit tekivät valituksen. Pitänee kierrättää potan kautta.
Tulipa mieleen oikein kultaisen suihkun muisto. Eräänä juhannusyönä olin tontin laidalla luonnollisella tarpeella. Kuulin sivulta jotain ääntä niin käännyin katsomaan. Naapurin mies könyää/ryömii pensasaidan läpi umpihumalassa. Vahinko se oli mutta suihku osui päin naamaa.
Mökillä kyllä, istutuksia riittää. En sentään ruokakasveille.