Hain isäni perjantaina firman kesäjuhlista
Isäni on tehnyt paljon reissutöitä koko lapsuuteni. Hän oli paljon poissa, mutta kotioloissa aina ollut asiallinen ja hillitty. Ei kiroa koskaan, ei käytä juurikaan alkoholia. Sain viime joulukuussa ajokortin ja nyt isäni pyysi minut hakemaan firman kesäjuhlilta kotiin. Kävin perjantaina hänet hakemassa. En soittanut juhlapaikan edestä, vaan kävin sisälle. Astuessani saliin siellä isäni seisoi lavalla kolmen muun firman miehen kanssa selvästi humalassa ja lauloi isolla äänellä jotain harvinaisen härskiä laulua, joka kertoi maksullisista naisista. Kertosäkeessä he veisasivat lähes huutaen "HUH HAH HEI JA PARRUA PER SEE SEEN!" Minua alkoi tämä koko asia ahdistaa niin, että poistuin salista hetkeksi. Soitin isälle ja tulin hakemaan häntä uudestaan salista. Hän selvästi peitteli humalaansa koko automatkan ajan.
Minulle jäi tästä vähän ahdistunut olo. Tuntuu että en tunne isääni. Ennen kun katsoin häntä, näin turvallisen isän. Nyt alkaa päässäni soida huutava "HUH HAH HEI JA PARRRUA...". Onko teillä vastaavia kokemuksia?
Kommentit (13)
Miksi ryntäsit ilmoittamatta sisään? Firman pippaloihin tuolla tavalla mennessään voi varautua yllätyksiin, hauskoihin tai vähemmän- .
Ymmärrän järkytykseksi, onhan kyseessä isäsi jonka olet uskonut olevan hillitty. Mutta aikuiset päästelevät suustaan ”rentouduttuaan” mitä sattuu ja kyllä ne ulkoisestikin siisteimmät ja kunnollisimmatkin miehet ovat vaan ihmisiä. Isäsi on muutakin, kuin sinun isäsi. Älä vedä mitään johtopäätöksiä. Tervetuloa aikuisten elämään! :D
... ja sitten kiirehdit raportoimaan vauvapalstan mammoille!
Vai oisko taas niin että keksit huviksesi koko stoorin?
Vierailija kirjoitti:
... ja sitten kiirehdit raportoimaan vauvapalstan mammoille!
Vai oisko taas niin että keksit huviksesi koko stoorin?
Ei kai nyt kukaan internettiin metään keksittyjä tarinoita menis kirjoittelemaan...
Isäsi tuskin on yhtään vähemmän "turvallinen isä" vaikka joskus irrotteleekin ja päästelee höyryjä. Kotona hän kuitenkin kuvauksesi mukaan on ihmisiksi ja hoitaa asiansa. Aikuiset eivät vain kerro ihan joka asiaa kotona ja se ei vaikuta elämään muuten mitenkään.
Nyt on sitten hyvä hetki kasvaa aikuiseksi samalla, kun sait ajokortin. Onnea!
Pahoittelen mutta minua alkoi naurattaa. Klassinen tilanne.
Lapsi ei halua nähdä vanhempaansa muuna kuin isänä tai äitinä. Älä mieti asiaa enempää. Isääsi luultavasti nolottaa enemmän kuin sinua.
ei hirveästi kannata miettiä seuraavana päivänä, mitä ihmiset puhuu tai laulaa kännissä. me laulettiin firman juhlissa nyt viikonloppuna paljon pahempia biisejä, ja minä olen nainen ja lauloin ensimmäisenä.
Ajattele ensin että mitä olet itse tehnyt ajokortti-ikään tullessasi: Ehkä vetänyt kovat änkyräkännit? Ehkä ollut vähemmän tarkkana tavarastasi hiprakassa? Ehkä näpistänyt jotain kaupasta?
No niin... ja sitten... Aiotko kertoa näistä teoista lapsellesi? Ok, joistain ehkä... mutta tuskin kaikista. Kyllä. Ihmiset tekevät kaikenlaista, mutta niistä hurjimmista jutuista ei luultavasti kerrota jälkikasvulle. Näin heille jää aina vähän siloteltu kuva isäukosta ja äitimuorista. Firman juhlissa käyneet tietävät ehkä toisenlaisen totuuden... tai sitten eivät. Ihmiselossa on monta eri puolta. Vaikka olisi kuinka autenttinen ja aito ihminen, on hänellä luultavasi hiukan toisistaan poikkeavat "työminä", "perheminä", "kaveriminä", "seurakuntaminä", "kotipornoilijaminä" jne.
Juu tosi moni firma järkkää kesäjuhlia.
Jaa, kyllä meillä oli, mutta ollaankin aika pieni firma.
Olen antanut parrua persseesseen, niin jotta kokemusta on heh..heh