Onko työ teillä tärkeää?
Itselle ei juurikaan, ei enään kun työnantajat ei arvosta. Ja liiton rahoilla pärjää mukavasti ja sitten kun loppuu niin Kela elättää. Suomessa ei makseta tarpeeksi hyvää palkkaa jotta työntekemine kiinnostaa. Suomessa eläminen on kallista.
Kommentit (4)
työn pitää olla mielekäs ja josta pitää, ja palkan kunnollinen.
👍
On, ja kyllä minulle on hyvin maksettu tavallisesta duunaritasoisesta tehdastyöstä. Palkallani olen pärjännyt ja talon ostanut ja maksanut, sen lisäksi kaikkea pientä ylellisyyttä.
En ole tykännyt työn teosta sitten 2017 vuoden jälkeen, kun työ matka piteni 50 km. Joka päivä samaa ajamista mutta lähempänä ei ole töitä ellei ole suhteita. Välillä kun en ole jaksanut ajaa niin olen ottanut halvan kakkos asunnon työn läheltä joka on ollut todella yksinkertaisesti sisustettu. Ei paljoa kiinnosta työn tekeminen ja siksi nyt työtön.
Todella tärkeä. Aika ei kuluisi kotona nyt, kun lapset ovat aikuisia. Lisäksi saan työstä tyydytystä sekä rahaa.