Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Koululaisen ulko- ja sisävaatteet näillä keleillä?

Vierailija
09.08.2009 |

Mietin, miten ratkaistaan ekaluokkalaisen ulkovaatepulma, kun on näin lämpimiä ilmoja. Pitääkö olla erikseen ulkovaatteet välkälle (shortsit tai ohuet ulkoiluhousut) ja tunneille sisävaatteet (semmoiset, joilla ei ole rymytty ulkona)..?



Syksymmällä ei ole mikään ongelma, kun tietenkin käytetään ulkoilupukua. Mutta nyt - miten te muut varustatte vaatteiden suhteen lastenne koulunalkua? Millä vaatteilla kouluun?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
09.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siinäpä se olikin. Ei tarvitse erillisiä. Paitsi sisäliikuntaan, mistä opettaja ilmoittaa ja ohjeistaa.

Vierailija
2/5 |
09.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja lämpötilan mukaan joko pitkä- tai lyhythihaisessa trikoopaidassa. Samat vaatteet sisällä ja ulkona. Sisällä vain kengät ja lakki pois.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
09.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aamulla pitää ehkä laittaa pitkähihaista päälle, meillä on ollut ainakin 8 asteen aamuja. Muuten meidän tyttö viime vuonna meni mekko tai hame ja t-paita päällä kouluun. Liikkavaatteet erikseen sitten, mutta kaipa niillä shortseilla passaa urheillakin?



Kurakelien myötä tuli sitten ulkohousukäytäntö kuvioihin.

Vierailija
4/5 |
09.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

sitten vasta kun se ilmojen kylmenemisen myötä sujuu luontevasti. Sisäkengät tai tossut voi olla nytkin, riippuu onko koulussa aina tapana riisua ulkokengät. Laittenen lapsille crocksit laukkuun jo keskiviikkona, meidän koulussa toivotaan sisäkenkiä.

Vierailija
5/5 |
09.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

sisälle vaan..! :) Niinhän se taitaa ekaluokkalaisista eteenpäin mennä.



Muistan itsekin, että jos joskus ulkoiluissa likasi tai kasteli farkkunsa, niin niillä sitten vaan koko päivä mentiin. Varavaatteita ei ole ollut tapana koulussa kuljettaa..