Pika-apua JÄTTIMÄISEEN finniin pakarassa.
Koitin puristaa ja sain vähän mätää pois. Nyt se tuntuu vielä kipeämmältä ja laajemmalta. Putsasin sen. Sinkkivoide on ainut mitä löytyy. Voiko sitä laittaa? Puristamalla en saa enää mitään ulos.
Sattuu.
Kommentit (24)
Mulla oli kummassakin pakarassa. Tai on vieläkin, mutta pienentyneet vähän. Olivat todella isot ja kipeät, että pöntöllä istuminen oli tuskaa.
Piti vain kärsiä! Yli viikon kestäneet ja noihin tulee varmasti jäämään punaiset arvet.
Vierailija kirjoitti:
neulalla puhkaiset isomman reiän ja sitten puristat kaiken pois
En pysty enää puristelee sitä kun niin kipeä. Eikä ole ketään kuka auttaisi. Ajattelin huomenna yrittää uudestaan, mutta voiko sinkkivoide tehdä sille jotain pahempaa?
Ap
Ehkä kyseessä paise.🤔 Sinkkivoide ehkä ihan hyvä, mutta vaikutus tod näk aika hidas.
Käsidesi kuivattaa aika hyvin pois.
Pelkään, että huomenna herään kolmannen pakaran kanssa. 😩
Ja tosiaan, pöntöllä käyminen ihan tuskaa kun osuu juuri siihen pattiin.
Ap
Vierailija kirjoitti:
Käsidesi kuivattaa aika hyvin pois.
No putsasin sen ihan desinfiointiaineella. Mutta siis kun se ei ole varsinainen finni vaan tuntuu joltain paiseelta. Mätää sieltä vähän tuli mutta nyt ihan ummessa.
Paraneekohan itsestään?
Ap
Käy lääkärissä. Isompi tulehdus vaatii antibiootit.
Haudo niin lämpimällä/kuumalla kuin iho kestää ja laita yöksi rasvahaude. Aamulla puristat mädän ulos.
Jos istuminen ym tekee kipeää, pitäisikö mennä lääkäriin? Suihkuttelu voi edesauttaa patin kypsymistä ja desinfiointiaineella puhdistus.
Kyllä noi hiertymistä syntyneet megafinnit ohi menee ilman lääkäriäkin, ellei kyseessä ole oikeasti joku jäätävä mätäpaise.
Älä enää purista. Voit koittaa sinkkiä mutta jos on aamulla vielä iso ja kipeä niin lääkäriin. Joskus noita joutuu avaamaan ja on myös fistelin kehittymisen riski.
Kiitos vastauksista. Putsasin sen ja laitoin siihen sinkkiä ja tutkailen huomenissa asiaa.
Ap
Höpöhöpö. Ei mitään vauvojen peppuvoidetta vaikka sinkki sinänsä hyväksi iholle onkin. Sisäisesti sitä mutta tähän se ei auta.
Älä vain mene puristelemaan sitä. Täysin turhaa ja vahingollista. Paiseen pitää kypsyä, se ei puristelemalla kummene. Levität vain tulehdusta puhtainkin käsin ihonalaisissa kudoksissa yhä syvemmälle.
Paitsi jos ja vain jos se paise itsestään aukeaa niin silloin on lupa ja pakkokin koittaa saada kaikki pois. (Sen jälkeen suihkuttelua vedellä, ilmakylpyä, tarkkaile tyhjenikö kokonaan vai tarvitko lääkäriä.)
Nämä ottavat aikansa että märkä nousee pintaan ja sitä sinä nyt odotat. Kun paise on kypsä, menet ehdottomasti lääkäriin paiseen avaukseen, et puhko itse ettet saa esim sepsistä johon voi hyvin kuollakin - mutta etukäteen lääkäriin turha mennä.
Antibiootit eivät hävitä mihinkään sitä jo olemassa olevaa mätää. Mutta voit joutua puhkaisun jälkeen syömään kuurin. Riippuu siitä kuinka usein paiseita tulee, kannattaako kuurien syönti.
Lämpöhaude nopeuttaa paiseen kypsymistä, muutoin vältä kaikim tavoin paisealueen hautomista ja peittämistä. Älä istu sen päällä. Edes pytyllä.
Ja ota tulehduskipulääkettä, jos et kestä. Yhtä-aikainen kahvi, burana ja panadol on paras mahdollinen kombo molempien annostuksen mukaan. Jaksamista!
Ei todennäköisesti ole finni, vaan karvatupen tulehdus, varsinkin jos paiseita tulee lisää.Vaatii antibiootti kuurin ja paikallishoidon.
Mullakin on nyt eilen huomasin vasemmalla puolella pakaras kipeä finni tekee kipeää istua pöntöllä sekä muuten .mut laitoin sitä clerasil voidetta .
neulalla puhkaiset isomman reiän ja sitten puristat kaiken pois