Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Koulupuvut Suomeen

Vierailija
15.05.2021 |

Saisi loppua tämä eriarvoistaminen. Toisilla on Vuittonit ja toiset menevät kirpputorilta hankituissa reikäisissä ryysyissä. Ei tarvitsisi huolehtia enää siitäkään, että tytöt menevät takapuolet vilkkuen kouluun. Koulupuku pakolliseksi!

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
15.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosi epäkäytännöllinen kun täällä joutuu vuoden aikojen mukaan pukeutumaan enemmän ja vähemmän. Näissä on yleensä vielä tytöille ja pojille eri mallit, mikä taas ei tuo esiin sukupuolineutraalisuutta.

Kiusaamiseen löytyy aina joku syy, se on tapa mistä lapset pitää kasvattaa pois, ei etsiä keinoa välttyä siltä.

Jokaisella pitäisi olla myös oikeus tuoda itseään esiin omalla tyylillään, koulupuku ei anna siihen varaa.

Vierailija
2/3 |
15.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yksityiskoulut, että lapset saavat kunnollista opetusta, eikä tarvitse olla tulevien linnakundien ja syrjäytyneiden alkkisten kiusattavana.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
15.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

1. maksaisi suomelle koska opetuksen pitäisi olla ilmaista jolloin ihmisten ei pitäisi itse ostaa koulupukuja ja sitten niitä pitöisi olla paljon koska talvelle tarvii omat.

2. Ne on rumia ja estää ihmisiä pukeutumasta kuten haluavat.

3. Se menisi liian pitkälle kuten että lasten pitäisi värjätä hiuksia jos olisi liian kirkkaat tai väärän väriset kuten tässä https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005425934.html