Mikä on oikea tapa olla mies?
Minua on nyt yli 30 v häirinnyt tämä asia. Serkkuni on fiksu tyyppi ja menestynyt hyvin elämässään. Koko sukumme palvoo häntä kuin hän olisi joku vapahtaja. Arvostan hänen älykkyyttään itsekin. Muille serkuksille annetaan siellä täällä ymmärtää että olisitte tekin kuin hän.
Ihan ok tietysti kannustaa etenemään elämässä. Mua on vaan aina häirinnyt se, että serkussani on mieheksi joitain hyvin naismaisia luonteenpiirteitä. Jos itse käyttäytyisin samoin omassa elämässäni, minua ei kunnioitettaisi töissä, ei urheilussa, en saisi naisseuraa, enkä kavereitakaan samoista piireistä.
Tämä aihe on siis muodostanut suuria harmituksia mielessäni. En ymmärrä miksi sukuni ei halua olla ylpeä minun tavastani olla mies.
Tiedän että voi olla välittämättä sukulaisten mielipiteistä, mutta ei se ole niin yksinkertaista. Suku on kuitenkin voimallisempi asia kuin kaverit tai tuttavat. Ja kyllä ihmisen oloon vaikuttaa se mitä muut ovat hänestä mieltä.
Kommentit (9)
Joku mainoksen ukkko. Sellainen hidas biisi soi taustallla. I m the man. Levitttää vähän samppoota käteensä ja tukkkansa. i m the real man. Musa on tosi hidasta. Ou yeah beibe. SIttten vaan lattia sattuu olemaaan hlvetin liukas ja putoaaa siiinä. Voi jmalauta etttä muuten hävetttää.
Naismaiset miehet ovat ällöjä ja heitä palvova suku aivan sekopäitä. Varmaan meditoivatkin yhdessä.. hyi yök! Miehen pitää olla karski.
N40
Voit olla kaikkien miellyttäjä tai sitten elää kuten haluat. Mies ei tarvitse kenenkään hyväksyntää.
Vierailija kirjoitti:
Joku mainoksen ukkko. Sellainen hidas biisi soi taustallla. I m the man. Levitttää vähän samppoota käteensä ja tukkkansa. i m the real man. Musa on tosi hidasta. Ou yeah beibe. SIttten vaan lattia sattuu olemaaan hlvetin liukas ja putoaaa siiinä. Voi jmalauta etttä muuten hävetttää.
Sittten on kovempi mainoksen tuotttaja siellä taustalla. Vertahan tällä stana valuuu. EI muuta kun kamera surraaamaan tämä on miehekestä. Justiiin ollu tappelussa, tämä on miesten mies.
Suku yleensä näkee muut sukulaiset ensin ihmisinä saavutustensa kautta ja vasta sitten sukupuolensa edustajina. Tämä on ehkä siksi hyväkin asia, ettei kukaan ala mielimään omista sukulaisistaan kumppania :)
Itse olen kyllä sitä mieltä, että kavereiden ja ystävien mielipiteet ovat tärkeämpiä kuin sukulaisten. Tämä siksi, että sukulaisiaan ei voi valita.
Hämmennys tästä serkun palvonnasta syntyy siitä että missään elämäni vaiheessa en ole kokenut feminiinisestä käytöksestä olevan jotain hyötyä. Päinvastoin, en pärjäisi missään jos käyttäytyisin niin. Ja tämä on niin monella tapaa tullut todistettua, että ainakaan minä en aio taistella vastaan.
Aikuistuminen ja mieheksi kasvaminen on pitkä, yli 10v kestävä projekti. Hämmentävä työmaa kun ei ole enää niin selkeätä käytösmallia. Ap
Miehen tulee olla sellainen kun on. Tosimies myös kunnioittaa muita, ei ahdistele, r a i s k 4 4 eikä haggaa ketään, auttaa heikompiaan ja on muutoinkin inhimillinen. Muutoin saa vaikka leikkiä barbeilla punasessa mekossa jos siltä tuntuu.
Ajattele niin, että yhteiskunta ympärilläsi on jäykkä, jos miehen pitää olla hyvin kapeassa sukupuoliroolissa. Ja että ei palvele ketään, jos ollaan niin umpimielisiä, etteivät jonkun kyvyt pääse esiin, jos on erilainen kuin muut. Niinhän serkullesi olisi käynyt, jos asiat olisivat toisin.