Kuinka usein "pitäisi" olla yhdynnässä ovulaation aikaan jos haluaa raskautua?
Ihan kysyn vain, että mikä on varmasti riittävästi? Riittääkö kerran päivässä? Jos siis haluaa maksimoida mahdollisuudet. Eikös ovulaation aikaan nimenomaan kannattaisi olla mahdollisimman usein?
Kommentit (18)
Tarvitaan kuitenkin vain 1 siittiö ja niitähän jää sinne uiskentelemaan pitkäksi aikaa.
Mulla muija selitti jokasta lasta tehdessä jostain kolmen päivän säännöstä että kama on laadukkaimmillaan. No sitten köyrittiin joka kolmas päivä ja minä heitin välipäivillä satsit talouspapereille. Hyvin tuli lapsia vaikka kuinka paljon. Kait toi vieläkin luulee että paras mahdollinen tapa on x päivän välein. Sillä oli myös liuta asentoja ja kellonaikoja tiedossa otokkaimmille hetkilleen.
Voihan se olla, että riittäisi ihan hyvin, mutta jos ei riitäkään?
Haluaisin vain varmentua siitä, että ainakin on yritetty. Ei sitten ole ainakaan siitä kiinni jollei lasta kuulu.. Olisi ainakin tuoretta tavaraa odottamassa.
ap
te ihmiset harrasta seksiä muka muuten kun vauvaa yrittäessä ja silloinkin yhtenä tai max kahtena päivänä kuussa?? herranjestas sentään...sanoisin että nai sitä ukkoos joka päivä ja monesti päivässä niin väkisin raskaudut jossain vaiheessa...näin ainakin meillä:D
Ihan kysyn vain, että mikä on varmasti riittävästi? Riittääkö kerran päivässä? Jos siis haluaa maksimoida mahdollisuudet. Eikös ovulaation aikaan nimenomaan kannattaisi olla mahdollisimman usein?
...että oikeasti kerta riittää jos vain tunnelma on rento, ei stressata hedelmöittymistä tai mietitä mitään turhia...eli nautinnollista tuhmaa seksiä niin johan tärppää :D
Kyllä me harrastamme seksiä ihan riittävästi muutenkin, mutta ovulaation aikaan on ainut mahdollisuus tulla raskaaksi. Niin se vain menee! Sitä aikaa ei viitsi hukata.
Mies itseasiassa eilen kysyi koska saa laueta taas jonnekin muualle kuin "aina sisään". Meillä siis ihan estotonta ja rentoa seksiä muutenkin. Ei vain haluta hukata kuukauden ainoaa mahdollisuutta esim. laukomalla "harakoille".
ap
Seksiä on siis aivan normaalistikin monta kertaa viikossa/päivittäin.
eli tarkotin sitä että miksi ette voi joka päivä harrastaa seksiä niinkuin ennenkin,miksi pitää laskea mahdollinen ovulaatiopäivä jos kerran seksiä on usein muutenkin..?
eli tarkotin sitä että miksi ette voi joka päivä harrastaa seksiä niinkuin ennenkin,miksi pitää laskea mahdollinen ovulaatiopäivä jos kerran seksiä on usein muutenkin..?
Miksi siis edes testata ovista???
Mulla muija selitti jokasta lasta tehdessä jostain kolmen päivän säännöstä että kama on laadukkaimmillaan. No sitten köyrittiin joka kolmas päivä ja minä heitin välipäivillä satsit talouspapereille. Hyvin tuli lapsia vaikka kuinka paljon. Kait toi vieläkin luulee että paras mahdollinen tapa on x päivän välein. Sillä oli myös liuta asentoja ja kellonaikoja tiedossa otokkaimmille hetkilleen.
vähän samaan suuntaan. Että kaikissa testeissä joka kolmas päivä takasi parhaan sperman laadun. Lisäksi nainen voi ovuloida saadessaan orgasmin eli ei kannata mennä pelkän ovulaatio-oletuksen mukaan. Meillä toimi kolmen päivän sääntö ainakin kahdessa tapauksessa, molemmissa tapauksissa heti ekassa kuussa kun kokeiltiin :)
Ja stressiä kannattaa välttää. Silloin ei onnistu vaikka kuin ois päivät oikein!
Niin vielä lisäisin, että meillä ei joka päivä kuukauden ajan tuottanut tulosta, ei myöskään pelkän ovulaation aikaan keskitetty seksi.
Jos siis kuussa on muutama hedelmällinen päivä ja juuri ne jäisi syystä tai toisesta käyttämättä, niin kyllä harmittaisi! Varsinkin jos yritykseen menee pitkäkin aika. Lisäksi on mielestäni kiva tietää melko tarkalleen koska kuukautiset alkavat. Siis päivän tarkkuudella... Koska kierto voi heitellä muutamia päiviä.
Olen ihminen, joka haluaa tietää kaikenlaista muutenkin. En halua, että asiat vain tapahtuvat. Haluan ainakin teoriassa tietää mitä, milloin ja miksi.
ap
et usko, että siemenneste on laadukkaampaa jos välissä on päivä tai pari? "Haluat ottaa varmanpäälle" vaikka se ei edes sitä ole monta kertaa päivässä taktiikalla?
Onko sinulla muuten ennestään lapsia? ;)
harrastaa seksiä. Mies ei saa myöskään ns. vetää käteen, vaan spermat pitää säästää yhdyntöjä varten!
Tällä systeemillä raskaudut varmasti, mikäli a) sinulla ovulaatiossa irtoaa munasolu ja b) miehellä on liikkumiskykyisä siittiöitä. Jos jompikumpi edellisistä vaatimuksista ei ole kunnossa, niin et ehkä raskaudu ilman hedelmöityshoitoja.
napero sai alkunsa kummemin yrittämättä. Esikoinen sai alkunsa, kun ovikseen oli 5 päivää ja seksiä kerran koko kuukauden aikana (no kaksi kertaa saman päivän aikana:)). Toisen aikanakaan ei taidettu kummemin puuhailla kukn kerran päivää ennen ovista.
Jos raskautta ei ole yritetty vuotta, niin älkää tehkö raskautumisesta ongelmaa ja pilatko seksielämäänne ja halujanne seksin kellottamisella.
Viimeistään silloin kun kersa on sylissä, voit unohtaa kaiken prikulleen tietämisen ja suunnittelun. Niin se vain on.
tarkan ajankohdan?
Mikäli näin, riittää ihan hyvin vaikka päivää- paria ennen. Ne siittiöt elävät jopa 7vrk, mutta yleisesti ottaen vähintään 2vrk naisen elimistössä.
Meillä on neljä ipanaa saaneet alkunsa YHDESTÄ kerrasta koko kuukauden aikana.
Silti haluan käyttää kaikki mahdolliset keinot raskautuakseni. Onko siis kerran päivässä riittävästi jos ovulaatio on näinä päivinä (ovulaatiotesti tänään plussaa).
Kp tänään 15 (ja ovulaatiotesti siis plus aamulla)
Eilen illalla seksiä
Tänään päivällä seksiä
Jos nyt vielä illalla
ja huomenna illalla (aamulla ja päivällä ei ehditä millään)
Olisko riittävästi?