Muita joilla säästöt kasvaa huimasti kun mihinkään ei voi mennä?
Olen kahden lapsen yksinhuoltajana ja lähihoitajana saanut säästöön muutamassa kuukaudessa 15000 euroa. Mikäs tässä, halpa vuokra, ei autoa, ei velkaa. Taidan viedä lapset näillä rahoilla upealle reissulle kun maailma joskus aukeaa.
Kommentit (8)
Korona-aikana jäänyt säästöön noin 1000 E/kk, kun menot vähentyneet niin rajusti. Ei lomamatkoja, hotelliviikonloppuja, taksilla ajoa yms. Ennen koronaa jäi säästöön vain noin 500 E/kk.
250 rahaa ruokaan kuukaudessa. Työtön sinkku. Nää jaot ei mene ihan oikein.
En ole yksinhuoltaja mutta kahden lapsen vuorohuoltaja minäkin, ja työskentelen alalla jolle nyt kaadetaan koronarahaa. Mulla ei ole koskaan ollut näin paljon töitä, enkä ole koskaan saanut näin paljon palkkaa. Samaan aikaan tosiaan missään ei voi käydä. Mulla jää yhtään valehtelematta tai edes liioittelematta kaksi tonnia säästöön joka kuukausi. Ostin jo uuden auton.
Jäähän tuota, mutta enpä ole tuhlailevaa sorttia, joten korona ei sinänsä muuttanut mitään. Puskuria kerään työttömyyden varalle ja nyt alkaisin jo pärjäillä vuosikymmenen säästöillä (+kelan tuilla).
Neljäntonnin nettotuloilla ja kahdentonnin menoilla säästöön jää pari tonnia kuussa. Sijoituslainaan siitä on tähän saakkakin mennyt 1300€ ja matkailuun ja kodinhankintoihin 700€. Vuodessa on siis säästynyt vähän alle 10.000€.
En kyllä ymmärrä, miten lähärin tuloilla säästetään 4000€/kk.
Tutustu Genelecin kaiuttimiin.
Niin minäkin tein ja huomasin että ei olekkaan suurta lomakassaa pankissa enää.
Olen laittanut kahden vuoden kaikki säästöt n. 30K osakkeisiin ja nyt pörssi sukeltaa...jippii. Noh, ne rahat on ainakin kiinni seuraavat 6kk.