Kirjeenvaihtoa vankien kanssa!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cb2d5bf5-1c1f-4827-ab17-500225cd070c
Mitä mieltä olette?
Kommentit (16)
Viestejä telkien takaa
21-vuotias Roosa Mikkonen käy kirjeenvaihtoa vankien kanssa. Se on tänä päivänä yllättävän helppo harrastus.
"kiinnostus true crime sarjoihin".... en osaa sanoa muuta kuin että pikaista paranemista, nimittäin joku trauma on tytöllä ja oireille tällä tavalla olemalla huvin vuoksi yhteydessä rikollisiin.
Missä on tytön isä ja äiti? Hae se tyttö turvaan.
Kaikki naiset käyvät kuumana murhamiehiin vaikka jotkut eivät aina sitä myönnä.
Vierailija kirjoitti:
Kaikki naiset käyvät kuumana murhamiehiin vaikka jotkut eivät aina sitä myönnä.
😍
Ärsyttävää. Juttu on vain tilaajille.
Miltäköhän tuntuisi, että kuulisi siitä että itseään tai läheisiään kohden väärin tehnyt tuomittu vanki saa kivat kirjekaverit naiiveista true crime faneista, jotka haluavat vähän piristää tuota tietoisesti rikoksen tehnyttä vankiparkaa? Ettei hänellä vaan olis paha mieli istua tuomiotaan.
Mitäköhän aihepiirejä kirjoittelu kattaa? 🤔
Ja jos mies kirjoittelisi naisvangeille hänet leimattaisiin epätoivoisen pimperon metsästäjäksi. Voisihan nämä naiset piristää kirjeillään vaikka yksinäisiä vanhuksia. Murhamiehen piristäminen on tärkeämpää, joka on vienyt elämän täysin viattomalta ihmiseltä ja tuhonnut uhrin läheisten elämän loppuiäksi.
Lukiko ketään juttua? Hän nimenomaan kirjoittaja vain naisille
nAISET ON JÄRJETTÖMIÄ.
Ruminkin paskiainen hukkuu kosintakirjeisiin kun murhan tekee.
Kuuppa sekaisin.
Nää on näitä ymmärtäjiä, jotka itse lopuksi kokee karmean kohtalon.
Ne, jotka on pystyneet tuon jutun lukemaan: mikä oli se yksi rikos, joka oli niin hirvittävä, että oli pakko lopettaa kirjeenvaihto?
Eikös näille hyväuskoisille ole joku diagnoosikin olemassa?
Tätäkin on tutkittu. Näitä naisia yhdistää mt-ongelmat ja yleensä ovat siitä itse täysin tietämättömiä. Lisäksi vahvana äiti-syndrooma : uskotaan että saadaan "pahis" rakastettua ehjäksi.
Surullista.
Stereotypia on siis totta. Kiltit ei kiinnosta mutta rikolliset kiinnostaa.