Sain työpaikan. Jännittää ja stressaa. Apua.
Sain siis työtarjouksen uudesta työpaikasta. Olen innostunut mutta myös hieman ahdistunut ja stressaantunut koska pelkään etten ole riittävän hyvä. Osa työpaikkailmoituksessa kuvatuista työtehtävistä on sellaisia, joita en ole aikaisemmin tehnyt, koska olen äskettäin valmistunut. Pelkään, että minua pidetään täysin osaamattomana ja epäpätevänä. Hetkittäin mietin, että pitäisikö perua mutta hyvin harva uraansa aloitteleva saa näin hienon mahdollisuuden. Yritän vakuuttaa itselleni, että pärjään eikä kukaan ole seppä syntyessään, mutta silti odotan kauhulla (ja innolla) ensimmäistä työpäivää.
Miten ihmeessä selviän tästä epävarmuudesta ja ahdistuksesta? Vertaistukea? Oletko ollut samassa tilanteessa mutta kuitenkin selviytynyt "voittajana" tilanteesta?
Kommentit (16)
Ole ahkera ja normaali ja ystävällinen muille, siinä se.
Tottakai pärjäät. Otan itse asenteen, että jos minut rekrytoidaan niin haastattelijat ovat todenneet minut sopivaksi tehtävään. Lisäksi kukaan ei osaa tehtäviä ensimmäisinä päivinä, joten on vielä runsaasti aikaa selvittää tuliko haukuttua liian kova kakku. Lopuksi monet työt eivät ole niin haastavia kuin kuvittelisi, yleensä haaste on esim. työmäärässä ja työn järjestelyissä. Harvoin tulee omalla alalla tehtäviä joissa ymmärrys ei riitä. Lisäksi töissäkin voi opetella uutta, pyytää apua, selvittää jne. Onnea uusiin töihin!
Ap, nuo ajatukset ovat kovin tuttuja useimmille meistä.
Sinä pärjäät!
Onnea!
En valitettavasti pysty antamaan vertaistukea, olen myös vastavalmistunut, mutta kokemusta on vain työnhakemisesta. Ja jos valmiiksi hieman kuvailemallasi tavalla jännitän tulevaa työpaikkaa, että milloin huomataan, etten osaakaan mitään. Mutta olen kuitenkin yrittänyt hokea itselleni, että vaikka kuinka olisi muodollisesti pätevä, ei voi olla osaava työntekijä aivan uudessa työpaikassa. Siihen menee hetki, että pääsee sisään käytäntöihin ja tutustuu ihmisiin, sitä varten on perehdytys.
Ehkei ole paha, jos vähän jännittää, varmasti se huomataan työpaikallakin. Etkä ainakaan pääse vahingossa antamaan itsestäsi kuvaa päsmäröivänä pissipäänä, kun olet hieman epävarma ja innoissasi. Onnea, miten ikinä sen teitkin, olen varma että ansaitsit paikkasi!
Ihmisiä varten ne työtehtävät on keksitty, kyllä sinä onnistut. Kunnollisessa työpaikassa ei edes odoteta 100% panosta ainakaan ensimmäiseen kuukauteen, joissain vaativissa tehtävisttä opiskelu voi viedä jopa puoli vuotta. Kyllä työnantaja ymmärtää, siksi ne ovat sinut palkanneet.
Onnittelut. Työnantaja kyllä tiedostaa, että koulunpenkiltä palkattu ei ole valmis ammattilainen. Menet sinne ja teet parhaasi. Yhtään parempaan et pystyisikään ja enempää sinulta ei vaadita. Yleensä tämä riittää koeajan yli. Yritykset ei tykkää rekrytointiprosesseista, koska ne vievät aikaa ja rahaa, joten lähtökohtaisesti haluavat tietenkin varmistaa sinun pysymisesi yrityksessä. Pahimmassa tapauksessa, jos sinut irtisanotaan, olet ainakin saanut arvokasta työkokemusta. Sitä tarvitaan nyt uran alkuvaiheessa.
Pidän peukkuja pystyssä että työpaikka olisi mukava. Aina ne eivät ole. Siinä tapauksessa pidä puolesi, että saat perehdytystä ja työtehtävien kanssa tarvittaessa apua.
Onneksi olkoon työpaikasta Ap!
On ihan tavallista aluksi jännittää, ja se kertoo vain siitä että otat työn ja vastuun tosissaan.
Kukaan ei osaa heti kaikkea täydellisesti, jokainen joutuu töissään oppimaan uutta. Myös konkarit joutuvat opettelemaan uusia asioita.
Muista myös, että vastavalmistuneena sinulla on tuoretta tietoa ja uusia näkökulmia.
Tsemppiä ja kaikkea hyvää Ap!
Tuskin kukaan työnantaja odottaa vastavalmistuneelta muuta kuin motivaatiota opetella työtehtäviä, sillä harva niitä osaa suoraan koulun penkiltä. Työn oppii vain tekemällä.
Itse olin myös hyvin epävarma oman osaamiseni suhteen valmistuttuani insinööriksi, enkä vuosiin uskaltanut edes hakea insinöörin töitä. Lopulta minulle tarjottiin mahdollisuutta kyseisiin hommiin, enkä kehdannut kieltäytyä, vaikka osaamattomuuteni hirvitti. Turhaanpa pelkäsin, sillä sain rauhassa opetella työt ja vastuuta on tullut aina vähän kerrallaan lisää kun taidot on karttuneet. Ja kysyä voi aina kokeneemmilta, useimmat auttaa mielellään.
Tsemppiä uuteen työhön, kyllä sinä pärjäät!
No ilmoita, ettet voi ottaa työtä vastaan. Koska:
"pelkään etten ole riittävän hyvä. Osa työpaikkailmoituksessa kuvatuista työtehtävistä on sellaisia, joita en ole aikaisemmin tehnyt, koska olen äskettäin valmistunut. Pelkään, että minua pidetään täysin osaamattomana ja epäpätevänä. Hetkittäin mietin, että pitäisikö perua mutta hyvin harva uraansa aloitteleva saa näin hienon mahdollisuuden"
Minusta tämä on täysin provokatiivinen aloitus.
Jos olen väärässä, hyvä.
Perustelut: ap kirjoittaa leiskuvan aloituksen, jota on hyvin vaikea uskoa todeksi.
Vastaavia on nähty; testataan reaktioita.
Vierailija kirjoitti:
Minusta tämä on täysin provokatiivinen aloitus.
Jos olen väärässä, hyvä.
Perustelut: ap kirjoittaa leiskuvan aloituksen, jota on hyvin vaikea uskoa todeksi.
Vastaavia on nähty; testataan reaktioita.
Oikeassa olet, täytä p#skaa koko aloitus. Taitaa olla se tunnettu kusettaja taas palstalla, se tyyppi suoltaa tänne provo aloituksia päivät pitkät.
Olet siis antanut työnantajalle paremman ja pätevämmän kuvan kuin olet.
Älä kehtaa ap. Miksi postailet noita hulluja juttujasi tänne jatkuvasti?
Moneskohan tämä jo tänään oli?
Mees jo nukkuun, öitä vaan!
Älä vaan peru! Pärjäät kyllä. Ei sun tarvitse osata kaikkea heti. Opit kyllä ajallaan. Muakin jännitti kun aloitin, mutta kaikki menikin hyvin.
Varmaan jokainen on jännittänyt ensimmäisiä työpäiviä uudessa työpaikassa. Ja varaudu, että ensimmäiset päivät ja viikot voivat olla raskaita!! Et välttämättä jaksa mitään muuta. Päivä on pitkä ja joudut oppimaan paljon uutta.
Kysele paljon. Myönnä, jollet tajunnut jotain ja pyydä kertomaan uudelleen. Älä anna sen höiritä, että et heti muista kaikkia ihmisiä ja asioita. Alku aina hankalaa. Ole ystävällinen ja kohtelias kaikkia kohtaan. Jos joku kysyy jotain mitä et tiedä, älä panikoi, vaan sano, että selvitetään.