Kuinka paljon korona on tuonut/vienyt sinulta kiloja?
Oletko laihtunut vai lihonut? Liikutko nyt enemmän vai vähemmän? Mikä on muutanut kehoasi?
Kommentit (15)
En usko että korona on vaikuttanut mitenkään. Aloitin elämäntaparempan elokuussa 2019 ja korona-aikana kiloja on lähtenyt 10. Sitä ennen ehti pudota neljä.
Lihonut jokusen kilon, etätöitä tehdessä tulee syötyä pikkuisen tätä ja vähäsen tuota pitkin päivää.
Olen laihtunut viitisen kiloa normaalipainon sisällä. En käy enää missään, en edes kaupassa. Kerran viikossa tulee ostokset ovelle ja siinä se. Alkoholin olen jättänyt kokonaan, se selittänee painon tippumista eniten.
-10 kg. Ei tosin liity koronaan mitenkään, ihan itse laihdutin.
Viime keväänä tapoin aikaa leipomalla ja mussutin masennukseen, liikkuminen jäi lähes kokonaan ja lihosin neljä kiloa. Kesällä lopetin herkuttelun ja laihduin neljä kiloa. Syksyllä aloitin uuden fyysisen työn. Vapaa-ajalla en ole jaksanut liikkua, kunnon ruokaa ei oikein tee mieli, herkuteltua on tullut taas enemmän. Paino noussut kolme kiloa. Tämä sahaaminen normaalipainon sisällä, tällä hetkellä BMI 21,5.
Laihtunut 2 kiloa ja myös tiivistynyt. Syön hyvin, mutta liikun enemmän kuin ennen. Ainut henkireikä, melkeinpä, on ollut liikunnan lisääminen.
Olen lihonut noin 15 kg. Toisaalta etätöiden lisäksi kiloja on kerryttänyt raskaus, joka on kohta loppuun taputeltu. Osa kollegoista ei varmaan olisi huomannut vieläkään, ellen olisi kertonut ja jäänyt jo äitiyslomalle. Toivottavasti kilojen tiputus onnistuu yhtä helposti kuin aiemmistakin lapsista ja palaan webbikameran eteen taas kapoisemmin kasvoin.
Jos asuisin Suomessa, painossa tuskin olisi tapahtunut muutosta. Mutta asun maassa, jossa maskia on pitänyt pitää myös ulkona jo lähes vuoden. Kaikki sisäliikuntapaikat kuten kuntosalit olleet myös lähes vuoden kiinni. Maskin kanssa on ollut talvikaudella hankala ulkoilla, kun silmälasit huurustuu ja nenä vuotaa. Kotijumppailu on ollut ainoa vaihtoehto, ja siihen ei motivaatio riitä. Olen siis lihonut reilut kymmenen kiloa.
Vierailija kirjoitti:
Laihtunut 2 kiloa ja myös tiivistynyt. Syön hyvin, mutta liikun enemmän kuin ennen. Ainut henkireikä, melkeinpä, on ollut liikunnan lisääminen.
Sama. Vyötäröltä lähtenyt n. 5 cm.
Vierailija kirjoitti:
-10 kg. Ei tosin liity koronaan mitenkään, ihan itse laihdutin.
Sama juttu. Olin keväällä lomautettuna ja aika hissukseen, mutta sen jälkeen jatkoin painonpudotusta, ja nyt -9 kg.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
-10 kg. Ei tosin liity koronaan mitenkään, ihan itse laihdutin.
Sama juttu. Olin keväällä lomautettuna ja aika hissukseen, mutta sen jälkeen jatkoin painonpudotusta, ja nyt -9 kg.
Kateellisuudestako alapeukut? Olen myös tiivistänyt ja saanut peppuun uutta upeaa muotoa. Mutta mun miesystävä ei pane mua. Vieläkö kadehdit?
Olrn laihtunut 5kg mutta joulu palautti 2kg. Kohta tulee kesä ja pääsen taas ulos touhuamaan, eiköhän tuo putoaminrn jatku
Itse olen lihonut noin 10 kiloa ihan vaan liikkumalla liian vähän. En taida bikineissä kulkea ensi kesänä.