"Eiliseen mennessä ei ollut raportoitu yhtään verenhyytymätapausta, mutta mainostaminen toimii tässäkin asiassa. Tänään olemme saaneet muutamia mahdollisia tapauksia, mutta niistä tarvitaan lisätietoja"
Kuulostaa jotenkin ylimieliseltä tokaisulta. Mainostaminen?
Ei tukoksia voi feikata.
Kommentit (9)
Haittavaikutuksia on todella tärkeä tutkia. Rokotettu ei tule immuuniksi muille sairauksille eli sekä rokottamattomilla että rokotetuilla ilmenee koko ajan uusia sairauksia. Hyvä että tutkitaan, onko rokotteella osuutta asiaan vai ei.
En pelkää ottaa rokotetta tuon vuoksi, riski olisi kuitenkin mitätön mutta jos on muutenkin kohonnut riski, vaikka e-pillerien käyttäjät, niin hyvähän tuo on tietää lisääkö rokote tukoksia.
No joo, aika paljon pyydetty rokotteelta että se lopettaisi veritulpat yli 70-vuotiailla suomalaisilla ja riskiryhmissä.
22 veritulppatapausta yli 3 MILJOONAN rokotetun joukossa.
Aivan kuin veritulpat ja niille alttius olisivat jotenkin ihmeellisesti maailmasta kadonneet koronan aikana.
Ah media, tuo nykyajan jumala...
Vierailija kirjoitti:
No joo, aika paljon pyydetty rokotteelta että se lopettaisi veritulpat yli 70-vuotiailla suomalaisilla ja riskiryhmissä.
Sitä aletaan vasta nyt antaa yli 70-vuotiaille. Aiemmin annettu hoitohenkilökunnalle ja nuoremmille riskiryhmäläisille, joilla ei käsittääkseni ole mikään kasvanut tukosriski muuhun väestöön verrattuna.
Näistä tapauksista ei kerrota muuta. Jos esim oli huonokuntoinen, vähän liikkuva ja sai kuumeen rokotuksen seurauksena, jäi petipotilaaksi päiviksi, on tulppa todennäköinen. Itse sain AZ rokotteesta lämpöä 0,9 astetta eli alle 38 jäi, mutta teki hyvin väsyneeksi. Lämpöä oli 12 tunnin ajan, mutta väsymystä yhteensä 2 päivää. Ja olen normisti toimiva, joka päivä ulkoileva.
Nämä jutut on hyvä tutkia, onhan nämä kaikki rokotteet kovin uusia.
Vierailija kirjoitti:
22 veritulppatapausta yli 3 MILJOONAN rokotetun joukossa.
Aivan kuin veritulpat ja niille alttius olisivat jotenkin ihmeellisesti maailmasta kadonneet koronan aikana.
Ah media, tuo nykyajan jumala...
Niin siis, tässä on jo todettu raportointivaje kun tuo tukosalttius ei ole ollut haittavaikutusluettelossa. Nyt kerätään uutta dataa.
Siis eihän tässä ole ajatuksena lopettaa rokotteiden käyttöä vaan antaa esim. uusia ohjeita. Esim. ei saa jäädä makaamaan pitkäksi aikaa tai pitää käyttää ohennuslääkettä jos on taipumusta tukoksiin. Mikäli yhteys todetaan.
Tukoksia ei ole mainittu haittavaikutusluettelossa, siksi ei ole osattu raportoidakaan. Ja kun ne ei tule heti vaan päivien-parin viikon viiveellä.