Onko liian myöhäistä haaveilla suurperheestä, kun ikää on jo 36 v.
Olen haaveillut aina suuresta perheestä. Minulla oli nuorempana masennusta ja ahdistuneisuutta ym. jonka takia jäin syrjään normaalista elämästä.
Toivoin aina suurta perhettä, rakastavaa parisuhdetta, omakotitaloa, vakituista työtä.
Mitä sain: olen 36-vuotias, lapseton, ikisinkku, asun vuokrayksiössä ja työelämä on pätkää pätkän perään.
Kolme vuotta sitten sain diagnoosin kroonisesta sairaudesta.
Tuntuu, että elämä on mennyt ihan hukkaan.
Kommentit (10)
Ei, mutta kiirettä pitää. Tiedän naisen, joka löysi miehen 38-v ja saivat 4 lasta, nuorimmat oli kaksoset. Mun miehen mummo sai 3 lasta: 42, 43, 46 v.
Ellei tuo sairaus sitten hankaloita.
Koko ympäristö kalutaan tyhjäksi ja lisäännytään vailla omaa tahtoa vaikka elintila loppumassa.
Jos on mieli jo järkkynyt niin en suosittele perheen hankkimista.Järkkyy uudelleen.
Uuden elämän luominen on jotain ihmeellistä. Nainen luo lisää elämää muuttamalla muita eliöitä (elämää) ulosteeksi ja omaksi jälkeläisekseen.
Minullakin nuorempana oli ahdistusta ja masennusta ja mistään ei oikein tullut mitään. Löysin miehen, joka halusi lapsia. Alettiin hommiin. Lasten tekeminen teki minulle hyvää, sain hyvän syyn olla kotona rauhassa, ei tarvinnut käydä töissä tai koulussa, jotka olivat suurimmat ahdistuksen aiheuttajani. Olin viisi vuotta kotona, jonka jälkeen lähdin opiskelemaan, valmistuin ja pääsin töihin.
Kotona oleminen teki hyvää. Oli oikeasti mielekästä tekemistä ja sain rauhassa parantua mielenterveysongelmistani. Luin paljon kirjoja, jotka käsittelivät ongelmiani ja kävin terapiassa. Lapset toivat mielekkyyttä, rutiinit ja onnea arkeen.
On kyllä myöhäistä suurperheelle, ellet löydä miestä jolla paljon lapsia entuudestaan.
Jos löytäisin heti pian kumppanin, tulisit raskaaksi nyt esim. kuukauden sisällä, ja siitä eteenpäin onnekkaasti niin kyllä voisit saadakin suurperheen: noin viisi - kahdeksan lasta. Tsemppiä!
Kokeilepa ensin jos saisit miehen ja sitten yhdessä yhden lapsen. Tuolla iällä elämän muutos voi tuntua todella suurelta aiempaan tottumaasi elämään nähden. Sitoutuminen lapseen. Yöheräilyt voi olla haastavampaa tuossa iässä kuin nuorena.
Suurperheestä en tiedä, mutta perheen kerkiät vielä perustamaan.