Miten saan kotijumpan osaksi arkipäivää? Mihin aikaa päivästä te jumppaatte?
Kävin aiemmin salilla töiden jälkeen, mutta nyt kun ollaan vaan kotona, niin en ole saanut kohta vuoteen aikaiseksi jumppailla ja se alkaa tosiaan näkyä... Ei ole lapsia ja teen työt kotona, eli voisin jumpata mihin aikaan vain. Jotenkin tökkii ajatus käydä kesken päivän kotona suihkussa. En tiedä miksi. Illalla on liian väsynyt ja jos jumppaan aamulla, olen väsynyt kun aloitan työt. Äh. Kertokaa miten te teette!
Kommentit (9)
Mulle sopii parhaiten aamu, se saa päivän käyntiin ja toisaalta on hoidettu pois alta... :) vaihdoin työtä ja aamuvuorot alkavat todella aikaisin, enkä saa itseäni iltapäivisin liikkeelle, joten täällä myös jumpat jäänny. Ehkä nyt kun lämpenee ja valostuu innostun lenkille iltaisin...ehkä tai sitten ei...
Jumppaa töiden jälkeen, ihan niinkuin ennenkin. Käy suihkussa, jos on tarpeellista.
Illemmalla joskus 7 jälkeen, ja sen jälkeen suihkuun tai saunaan. Aamujumpat ei itselle sovi.
Laitan jumpat kalenteriin. Paras aika itselleni on heti työpäivän jälkeen. Ei kannata miettiä liikaa eikä lähteä arpomaan, että tekeekö vai eikö. Viikonloppuisin on vaikeampaa, mutta yleensä jumppaan aamupäivällä ennenkuin alan touhuamaan muuta.
Töiden jälkeen, lapsella tunti peliaikaa, jumppaan sen aikaa toisessa huoneessa. Toimii.
Olen miettinyt samaa. Ennen oli sentään jotain vapaa-aikaa, nyt ehdin syömään joskus puoliltapäivin (seisten ja samalla pitkin kämppää haahuillen) ja lopetan joskus illalla. Nyt olen kyllä lyhyellä tauolla, mutta jos liikun, niin uudelleenorientoituminen sen jälkeen on vaikeaa kun pitää käydä suihkussa yms. Mutta jos teen niin pitkään kuin on tarvis, niin sitten on myöhä, enkä saa enää unta liikunnan jälkeen.
Oon äitiyslomalla lasten kanssa mutta vastaan kuitenkin 😅 jumppaan mieluiten aamuisin (tai lenkkeilen), laitan pienemmän unille ja isommalle ohjelmaa siksi aikaa.
Minä jumppaan ennen ruuanlaittoa. Lihat lämpimään, treeni ja suihku, sitten kokkaus. Tai jos on uuniruokaa niin sen valmistumisen aikana. Joskus menen suihkuun vasta syömisen jälkeen, jotta hieneritys on ehtinyt tasaantumaan kunnolla.
Mä taas olen ekaa kertaa elämässäni saanut treenistä kiinni, kun ei ole vuoteen tarvinnut tuhlata elämää työmatkoihin. Treenaan useimmiten lounastunnin ja hyppään siitä suihkuun, sekä koneen mentyä kiinni, kävelen vielä ulkona noin tunnin.