Kuvitteletko että jos joku konkreettisesti on jossain todella hyvä, hän...
...Hän yrittää olla todella hyvä ja varsinkin parempi kuin juuri sinä!
Eli jos joku on todella kaunis = hän yrittää olla kaunis, varsinkin kauniimpi kuin sinä = hän on myös automaattisesti ylpeä? Ja jotain mitä halveksia?
Kaunis sanan tilalla voi olla mitä vaan.
Miten voi olla logiikka näin pielessä, tätä näkee täällä paljon! 🤭
Kommentit (5)
Eikö meistä aika moni ajattele että toinen ajattelee samalla tavalla kuin itse? Esim jos ajattelee että itse ei huijaa niin ei odota toisenkaan huijaavan?
Joo ei pitäis tehdä niin paljon tulkintoja vaan enemmänkin havaintoja.
Luulen, että tuolla "päättelyllä" oikeutetaan itselle kateuden kohteen huono kohtelu. Jos toinen ei ole tehnyt mitään väärin, kateus pitäisi vain niellä (tai työstää itse rakentavasti). Eihän se ole kivaa!
Jos joku on jossain hyvä, niin uskon, että hän on sitä luonnostaan tai tehnyt ison työn ollakseen hyvä.
Sitä taas en usko, että hän yrittää olla "parempi kuin juuri sinä". Vaikka palstalta voi saada sen käsityksen, että ihmiset ajattelee tuolla tavalla niin onneksi oikeassa maailmassa suurin osa ei ajattele niin.
Kuka kuvittelee että täysin tuntematon ihminen tai julkkis ajattelee samalla tavalla kuin hän itse ajsttelee.