Lapsen hiustenlähtö?
4v pojaltani on alkanut lähteä valtavasti hiuksia. Vielä jouluna pojalla oli kiiltävä vähän pitkähkö tukka. Paksu se ei ole koskaan ollut, mutta viimeisen vuoden aikana sellainen karhea vauvatukka vaihtui kiiltävään lapsen tukkaan.
Maaliskuussa huomasin, että hiuksia lähtee paljon, niitä saa repiä imurin suulakkeesta ja selvästi näyttääkin, että tukka on ohentunut ja menettänyt kiiltonsa. Hiustenlähtö on tasaista, ei läikkäistä.
Lääkäriaika on varattu ensi viikolle, mutta haluaisin nyt kysyä onko kenelläkään kokemusta vastaavasta. Ruokavalio on ok, joskin poika ei ole kovin kova syömään, mutta tykkää kasviksista ja hedelmistä enkä uskoisin olevan mitään puutosta kuitenkaan.
Kommentit (6)
No poikamme on vaaleahiuksinen, mutta hyvin huomaa eron silti.
Ymmärtäisin kyllä tuon vauvahiuksen lähdön, mutta kun pojalle ehti jo tulla hieno kiiltävä tukka... Siksi en oikein ymmärrä miksi se nyt lähtisi.
Huolestuttaa.
Tytöltäni lähti valtavasti hiuksia ennen samoihin aikoihin. Hiukset eivät olleet alkujaankaan kovin paksut ja oheni ohenemistaan.
Käytin lääkärissä ja otettiin jotain verikokeita, ainakin kilpirauhasarvot otettiin ja jotain hivenainetestauksia. Kilpirauhasarvo oli rajalla ja käytiin parissa kontrollissa eikä aiheuttanut toimenpiteitä. Mitään muuta erikoista noista kokeista ei löytynyt.
Asuttiin noihin aikoihin home- ja kosteusvaurioisessa asunnossa ja astma puhkesi eskari-ikäsenä. Tytöllä todettiin nuorempana laktoosi-intoleranssi ja lääkeaineallergioita ja kouluiässä homeallergia sekä kissa- ja pujoallergia.
Jossain vaiheessa hiusten lähtö väheni ja hiukset alkoi vahveta. Nyt ovat paksut suomaisen hiuksiksi. Ikää tytöllä jo 12.
En tiedä minä eikä muutkaan mikä hiustenlähdön aiheutti, huolestuttavaa se oli.
käytä hänet ehdottomasti lääkärissä, en halua pelotella mutta tuo saattaa olla oire jostakin sairaudesta!
Jos kaikki on kunnossa, sitten tiedät ettei syytä huoleen ole, toivotaan että kaikki on ok.
Itse sairastuin lapsena (7-vee) ja ainoa ensinmäien oire oli juuri hiusten lähtö
käytä hänet ehdottomasti lääkärissä, en halua pelotella mutta tuo saattaa olla oire jostakin sairaudesta!
Jos kaikki on kunnossa, sitten tiedät ettei syytä huoleen ole, toivotaan että kaikki on ok.
Itse sairastuin lapsena (7-vee) ja ainoa ensinmäien oire oli juuri hiusten lähtö
Kuten kirjoitinkin, on lääkäriaika jo varattu. Saisinko udella mihin sinä sairastuit? Itse olen kuullut, että useinkaan sairaudet eivät aiheuta itsessään hiustenlähtöä, vaan se lääkitys sen tekee.
Kun nyt jaksaisi odottaa tuota lääkäriaikaa.
-Ap-
http://www.kilpirauhasliitto.fi/vajaa.htm
vajaatoiminta lienee yksi mahdollinen syy hiustenlähtöön.
Mitään syytä ei sille koskaan löydetty. Kampaaja sanoi, että vauvahius vaan vaihtui tanakampaan.
Molemmat mustatukkaisia, joten voi myös olla, että siinä tuo näkyy selkeämmin kuin perussuomalaisessa pellavapehkossa.