Polttoaineisiin 68 sentin kororotus, kiitos Keskusta!
Autoilijoiden kuritus jatkuu, koska kepu roikkuu tässä katastrofihallituksessa vallanhimoissaan.
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/efbe4cbe-8034-4261-98e8-88ef1d6e…
Kommentit (9)
Autoilijana olen pakotettu äänestämään PS joka vaalissa jatkossa.
Vierailija kirjoitti:
Onpa mukavaa, että joskus syytetään muitakin kuin demareita :)
Demareita ei tarvitse joka kerran erikseen syyttää koska demarit ovat aina syyllisiä kun tavikselle sataa paskaa niskaan.
Mutta kun etenkin pakosti paljon autoilevien maalaisten niskaan sataa paskaa ja kepu on mukana lapioimassa sitä liikkeelle niin siitä joutaakin sanoa.
Ja Suomea ajetaan yhä kunnianhimoisempaan ilmastopolitiikkaan. Jossain Intiassa, kun suljettaisiin hiilivoimala päiväksi se vastaisi koko Suomen liikenteen vuodessa aiheuttamia päästöjä.
Toivottavasti äänestäjät antavat kepulle vaaleissa viestin ettei tämä politiikka käy.
Ensinnäkin mä en usko että noin paljon tulee nousemaan, ja toisaalta se on ihan oikein että se joka ajaa paljon, ja saastuttavilla vehkeillä, myös maksa siitä.
Onko toisaalta yllätys, että fossiilisten polttoaineiden hinta nousee?
Niitä tulee aika hitaasti lisää, vaikka kuinka frackingilla ollaan saatu lisäaikaa.
Vierailija kirjoitti:
Ja Suomea ajetaan yhä kunnianhimoisempaan ilmastopolitiikkaan. Jossain Intiassa, kun suljettaisiin hiilivoimala päiväksi se vastaisi koko Suomen liikenteen vuodessa aiheuttamia päästöjä.
Onkohan noin?
Vaikka olisikin, niin hoitaakot jokainen oman tonttinsa, homma ei toimi hirveän hyvin jos kaikki ajattelevat, että "jos ei noi niin ei sit mekään!"
On myös hyvä ottaa huomioon se, että länsimaissa käytettyjen tavaroiden valmistus on ulkoistettu juurikin Kiinaan yms.
On vähän paha vedota muiden maiden saastuttavuuteen, samalla kun nautimme niissä halvalla valmistetusta elektroniikasta ja milloin mistäkin krääsästä.
Onpa mukavaa, että joskus syytetään muitakin kuin demareita :)