5-vuotiaan hyvin epäselvä puhe
Alkoi puhumaan noin 2,5-3-vuotiaana.
Ei osaa sanoa r-, s- tai l- kirjaimia.
Esim. kissa=kihha ym. Lauseet melko lyhyitä, eikä mitään kovin monimutkaisia juttuja kertoile.
Puhe hyvin epäselvää, joutuu toistamaan useita kertoja jotta toiset pääsee edes hieman jyvälle mitä puhuu.
Voiko korjaantua ilman puheterapiaa?
Kommentit (14)
Veikkaan taustalta löytyvän dysfasiaa tai aspergeriä
Normaali 5-vuotias puhuu selkeästi.
Toivon todellakin että ei olisi.
Kyse ei ole omasta lapsestani, mutta lähipiirin rakkaasta pikkuihmisestä.
Lapsen vanhemmat eivät halua viedä lasta puhetrapiaan.
T:Ap
jo aiemmin! Ei kannata niellä selityksiä puheterapeuttivajeesta, kyllä tällä lapsella on kiireellisyysluokka ykkönen, jotta selviää eskarissa ja koulussa.
tiedän tapauksia, että r esimerkiksi on korjaantunut aivan parissa viikossa puheterapian ja aktiivisen kotitreenauksen avulla.
Lapsi kärsii turhaan puheviasta, joka luultavasti täysin korjattavissa (siis nuo äännevirheet). Vanhempien tulisi ajatella lapsen etua ja parasta sekä antaa hänelle mahdollisuus tasavertaiseen sosiaaliseen kanssakäymiseen ja kommunikointiin (joka on tärkeimpiä asioita elämässämme).
jo aiemmin! Ei kannata niellä selityksiä puheterapeuttivajeesta, kyllä tällä lapsella on kiireellisyysluokka ykkönen, jotta selviää eskarissa ja koulussa.
Neuvolasta on tarjottu käyntiä puheterapiaan, mutta he eivät halua viedä lasta sinne.
Kertovat aivan epäolennaisia asoita selityksenä tähän asiaan. Olen itse ottanut asian puheeksi useita kertoja, mutta tuloksetta.
lapsen parasta ja olisiko jonkun ulkopuolisen aiheellista puuttua asiaan (esim. päiväkodin, sosiaalipuolen)?
jo se yksin herättää epäilyjä ettei kaikki ole kunnossa.
Vähäinen puheentuottaminen on sekin ongelma ja puheen yksipuolisuus. Kaikki asiat yhdessä vaatisi puheterapeutin arvion sekä myös lastenneurologin konsultaation.
Mielestäni vanhemmat ovat totaalisen hukassa lapsensa parhaasta.
Onko lapsi päivähoidossa? Tällaisille lapsille olisi eduksi olla päiväkodissa ja toki kaikki tutkimukset ja tukitoimet käyttöön.
Vanhempien lienee vaikea hyväksyä että heidän lapsella on vikoja ja puutteita. Lisäksi he ovat tottuneet lapsen vajavaisuuksiin eivätkä ilmeisesti tajua toimivansa väärin.
Jos olisin lapsen lähipiirissä ottaisin yhteyttä neuvolaan tai päivähoitoon että tekisivät asialle jotain jos ei muuten homma ala sujua niin lastensuojeluilmoitus kehiin.
viemään se lapsi puheterapiaan, muuten lasta tullaan kiusaamaan eskarissa ja koulussa, toiset lapset osaa olla julmia poikkeavia kohtaan!
viemään se lapsi puheterapiaan, muuten lasta tullaan kiusaamaan eskarissa ja koulussa, toiset lapset osaa olla julmia poikkeavia kohtaan!
koska kyseessä on niin läheinen ja rakas pikkuihminen.
Pelkään sitä, että jos sekaannun liikaa heidän asioihinsa, he katkaisevat välit minuun ja samalla yhteys lapseen katkeaa :(
Taidan kuitenkin ottaa neuvolan terveydenhoitajaan yhteyttä lähiaikoina.
Heillä on kuitenkin vaitiolovelvollisuus asioiden suhteen.
Kävi puheterapeutilla jo vuoden, nyt katko. Alkaa syksyllä uudestaan.
Edelleen puuttuu S-kirjain puheesta.
Harjoitellaan kotona ja korjaan sanoja.
Kokoaikaa ei pidä puuttua sanohin . Mutta esim kun luen kirjaa ja lapsi juttelee tarinasta, siinä samalla. Ja kun tehdään kotitehtäviä harjoitusten mukaan niin silloin.
Harmittaa kun puheterapia nyt on tauolla mutta kyllä se tästä korjaantuu.
Mitään fysiologista vikaa ei ole. Harjoitusta vaan vaatii.
Sano ystävällesi, että puheterapia on lapsen kannalta ehdottomasti parasta.
Vaikka kotona harjoitellaan, vaaditaan siihen ammattitaitoinen ihminen ohjaamaan lasta oikein. Ja vieraan opissa lapsi omaksuu paremmin oikeat äänteet ja kielenasennot ammattitaitoisesti opastettuna.
Alkoi sanomaan sanoja yli 2v, 3v alkoi vasta puhumaan hyvin lyhyitä lauseita (3 sanaa) kuitenkin tosi epäselvästi, koska niin monta kirjainta oli joita ei osannut sanoa. Hän ei päässyt puheterapiaan, koska oli vain yksi puheterapeutti ja se hoiti vain vielä vakavempia tapauksia.
5-v puhe oli vielä epäselvää ja useampi kirjain puuttui.
Kouluun mennessä puuttui enää r-kirjain. Sanoi sen ällänä. Koulussa lopulta sai opetusta tähän r-kirjaimen sanomiseen ja parissa kuukaudessa oppi sen sanomaan. Kyllähän tuo ärrä vieläkin särähtää sanoessa, mutta sanoo sen kuitenkin.
Hänellä ei ole dysfasiaa, aspergeria tai vastaavaa. Pärjää hienosti koulussa. Oppi nopeasti lukemaan sujuvasti ja kirjoittamaan. Tosi lahjakas matikassa.
Kukaan ei ole ikinä kiusannut puheen vuoksi eikä muutenkaan. Kavereita on ja käy mielellään koulussa.
Voi korjaantua ilman puheterapiaa. Koulussa saa viimeistään opetusta niihin kirjaimiin joita ei osaa sanoa.
Tottakai puheterapia olisi hyvä, mutta jos eivät vie niin toivoa on siltikin.
R ja L puuttui vielä vuoden lopussa,ensin löytyi L ja sitten R.
Puheterapiaan olemme jonottaneet 1½ VUOTTA!!!! Toivottavasti löydämme S-kirjaimenkin piakkoin...
Veikkaan taustalta löytyvän dysfasiaa tai aspergeriä
Normaali 5-vuotias puhuu selkeästi.
Meidän nyt viisivuotias omaa laiskan kielen ja huulen mutta intensiivisellä puheterapialla löytyi niin L, K kuin S:kin.
R vielä puuttuu ja sitä harjoitellaan sitten seuraavaksi.
Puheterapiaan mars mars:)
kuten edellinenkin sanoi, ei korjaannu itsestään, kuulostaa olevan sen tasoinen ongelma että vaatii puheterapiaa, taustalla voi olla tosiaan joku puheen tuoton ja / tai ymmärtämisen vaikeus.
Lapsen pitäisi pärjätä esikouliussa ja sitten koulussa, siksi olisi aika ottaa ytheyttä.