Miksi laskiaisena kaupasta ei saa laskiaispullia mutta pääsiäissuklaata saisi. Pääsiäiseen on aikaa melkein 2 kk.
Voisiko joku kaupan alan viisas vääntää rautalangasta kun ei pieni ihminen ymmärrä.
Kommentit (7)
Pitänee opetella ostamaan laskiaispullat 2 kk ennen laskiaista. Eivät kyllä ehkä ole enää parhaimmillaan laskiaisena. Toisaalta, nykyajan säilöntäaineet saattavat pystyä ihmeisiin. Nam!
Juuri eilen kaverille päivittelin että nää juhlapyhät menee suomessa kyllä niin että pääsiäissuklaita tungetaan naaman eteen heti kun joulusta pääsee ja joulusuklaita ruvetaan tunkemaan heti kun kesä on ohi. Menee maku kaikista juhlapyhistä ja herkuista.
Ostakaa nyt ne pääsiäissuklaanne!
Pääsiäisenä on esiĺlä tippaleivät ja simat.
Keskusvarasto tunkee ne kausitavarat kauppoihin.
Pakko laittaa esille, kaupan varastot pieniä, ei ne sinne sovi.
Terv. Kauppias
Keskusvarasto siis! Joku viisas keskusvarastolta, huhuu?!
Miten tarkalleen ottaen kauppa tai keskusvarasto tai tukku tai valmistaja hyötyy siitä, että h-hetkellä kaupassa on aina seuraavan juhlan herkut mutta ei niitä ajankohtaisia? Käsitän jopa senkin, että myynnin maksimoimiseksi niitä aletaan myydä se 1,5 kk ennen, mutta miksi ihmeessä homma loppuu jo hyvissä ajoin ennen itse juhlaa? Eiköhän suurin osa kuitenkin haluaisi nauttia pullansa ja torttunsa oikeaan aikaan, ja näin ollen myyntiä jää saamatta. Tämä on oikeasti ihan hirveä ilmiö ja lietsoo kiireen ja hätäisyyden tuntua elämässä. Eikö vaan voisi rauhoittua viettämään yhtä juhlaa kerrallaan, silloin kuin se oikeasti on?
Sun olisi pitänyt ostaa laskiaispullia Runebergin päivänä. Torttuja ei sillloin enää saanut kun niitä hain, mutta laskiaispullia oli. Joo, en minäkään tajua.