Pelottaako sikainfluenssa?
Meksikossa ilmeisesti joku eri kanta, ihmisiin tarttuva. Siellä saattaisin olla vähän huolissani ja noudattaisin viranomaisten ohjeistusta.
Kommentit (4)
Siihen tulee KUOLEMAAN yhtä paljon muksuja ja meitä mammoja, kun lintuinfluensaankin. Siis zero!
Siihen tulee KUOLEMAAN yhtä paljon muksuja ja meitä mammoja, kun lintuinfluensaankin. Siis zero!
Meksikossa ja Yhdysvalloissa ihmisillä esiintyneet sikainfluenssatartunnat ovat Maailman terveysjärjestön WHO:n pääjohtajan Margaret Chanin mukaan vakava asia.
- Pandemian mahdollisuus on olemassa, koska virus on tarttunut ihmisiin, Chan sanoi tänään puhelimitse pitämässään tiedotustilaisuudessa.
Sitä, tapahtuuko niin, on Chanin mukaan liian varhaista arvioida.
Chan sanoi, että tilanne kehittyy nopeasti mutta tautia ei tunneta kovin hyvin.
- Merkkejä siitä, että tartuntoja olisi muuallakin maailmassa, ei ole.
Chanin mukaan on ennenaikaista antaa matkustusvaroituksia. Niistä päättää WHO:n eilen perustama hätäkomitea.
- WHO:n pääsuositus maille, joissa tartuntoja ei ole havaittu, on lisätä epätavallisten tautimuotojen tarkkailua, Chan sanoi.
Uusi viruskanta - sioilla, linnuilla ja ihmisillä esiintyvien influenssavirusten sekoitus - on tappanut Meksikossa arviolta 68 ihmistä. Epäiltyjä tartuntoja siellä on 1 004. Yhdysvalloissa kuolonuhreilta on vältytty, mutta sairastuneita on kahdeksan.
(MTV3-Reuters)
Sikainfluenssa on yleinen sikatauti Euroopassa
- Sikainfluenssa on sioilla hyvin yleinen hengitystieinfektio, joka aiheuttaa kuumetta ja yskää. Ensimmäisen kerran se todettiin 1900-luvun alussa Yhdysvalloissa.
- 1970-luvun lopusta alkaen tauti yleistyi manner-Euroopassa.
- Sitä esiintyy yleisesti muun muassa Tanskassa ja Ruotsissa.
- Evira tutkii parhaillaan muutamia tautiepäilyjä suomalaisissa sikaloissa.
- Sikainfluenssan aiheuttaa A-virus, josta on olemassa lukuisia erilaisia muunnoksia kuten ihmisillekin influenssaa aiheuttavasta viruksesta. Viruskannat on kullakin lajilla erilaisia ja tarttuvat harvoin lajista toiseen.
Lähde: www.evira.fi