Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Bloggaajien hämmentävät jutut

Vierailija
01.02.2021 |

Mä olen seurannut (muoti)blogeja niistä ajoista asti, kun bloggaajat rajasivat kuvista päänsä pois ja kirjoittivat nimimerkkien takana. Aina välillä tässä vuosien aikana on ollut jotain hassuja ilmiöitä tai muita ihmeellisyyksiä, mutta nyt olen taas tosi hämmentynyt.

Monella bloggaajallahan jutut ovat pitkälti siirtyneet Instagramiin ja blogi saattaa päivittyä vähän hitaammin. Minusta tämä on ihan ok. Nyt uutena juttuna on noussut esille kuitenkin sellainen, että vaikuttajat kokevat saavansa liikaa kommentteja. Ensin vähän naureskeltiin, kun joku juttu räjäytti kommenttilaatikon, mutta nyt he ovat oikeasti jo vähän närkästyneitä. Siis storyihin saattaa tulla sellaisia ”en kaipaa enää viestejä tästä asiasta” tai ”en mielestäni kysynyt mitään ja silti jotkut lähettivät viestejä”. Viimeksi tänään aamulla yksi oli kirjoittanut, että saa lähettää vinkkejä jostain asiasta, mutta vain siihen asti kunnes toisin ilmoitan. Joku sulkee storyjen kommentoinnin kokonaan.

Muistan, että joskus aiemmin, vuosia sitten, Mungolifen lukijat olivat tuohtuneita, kun kirjoittaja ei vastannut kommentteihin, mutta julkaisi silti uuden postauksen. Siitä käytiin sitten kädenvääntöä, että mikä on oikea tapa.

Mutta aiemmin en ole huomannut tällaista, että kommenttien saaminen suorastaan ärsyttää vaikuttajia. Eikä kyse siis ole vain haukkumiskommenteista tai arvostelusta, vaan kaikesta. Ymmärrän, ettei kaikkiin viesteihin ole mahdollista vastata, jos niitä on paljon, mutta ehkä joku yhteinen ”kiitos kommenteista” olisi ihan sopiva.

Nyt näistä jutuista saa todella ylimielisen kuvan. Sellaisen, että minä tässä tuotan hienoa ja mielenkiintoista sisältöä ja puhun itsestäni, mutta en halua kuulla kenenkään muun kokemuksia tai mielipiteitä.

Pääsinpä avautumaan :D Mitkä jutut teitä muita hämmentää tuolla blogi- ja insta-maailmassa?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
01.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minua hämmästyttää noissa ammattimaisissa muoti- ja lifestyle -blogeissa ihan kaikki. Alkaen siitä, kuinka joidenkin ihmisten kiinnostus omaa itseään, omaa ulkomuotoaan ja omaa kotiaan kohtaan on loputonta. MIten joku jaksaa työkseen pyöriä itsensä ja mielenliikkeidensä ympärillä päivästä toiseen? Itse ajattelen, että työssä parasta on se, että saa tehdä jotain sisällöllisesti mielenkiintoista ja suuntautua johonkin muuhun kuin omaan arkeensa ja elämäänsä.  

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla