Joko tiedät ketä äänestät kuntavaaleissa?
Kunnallisvaaleissa usein ollut kovin vähän äänestäjiä liikkeellä, nykyään varmaan moni haluaa äänestää kunnallisvaaleissakin osoittaakkeeseen yleisen mielipiteensä.
Kuntavaalien tarkoitusta pyritään väheksymään koska on ilmeistä että hallituspuolueille tulee hankala kevät
Kommentit (7)
Kuntavaaleissa ratkaisee täysin eri asiat kuin valtakunnallisessa politiikassa.
Kuntavaaleissa on aika pieni merkitys puolueella, henkilö on tärkeämpi.
Jos tulee Marinille vielä tämmöisiä samanlaisia mokauksia niin varmasti pyritään peruuttamaan vaalit,
Sieltä on keväällä tulossa paljasta pintaa ja hyvinkin rohkeita poseerauksia. Tässä o vielä sekin mahdollisuus että hallitus kaatuu kun tätä rokoteasiaa ei osata hoitaa eikä saada rokotuksia alkamaan. Muualla alkaa keväällä yhteiskunnat vapautumaa ja rajoitukset puretaa mutta suomi jatkaa koronasaarekkeena josta ei saa matkustaa koska täällä ei rokoteta
Vierailija kirjoitti:
Kuntavaaleissa on aika pieni merkitys puolueella, henkilö on tärkeämpi.
On vähän eri asia äänestää 690 asukkaan Luhangassa kuin 655 395 asukkaan Helsingissä.
Äänestän varmasti, mutta olen vielä kahden vaiheilla sekä puolueen että ehdokkaan valinnassa. Pari hyvää ehdokasta jo löytynyt, lopullinen valinta varmaan venyy loppumetreille.
Puolue on tiedossa, mutta en edes tiedä keitä on ehdolla. Tosin jos viimeksi äänestämäni aikoo edelleen jatkaa, äänestän häntä taas.
Puolueen tiedän, ehdokasta en. Kunnallisvaalikone ei ole vielä auki, enkä tunne ehdokkaita henkilökohtaisesti.