Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Pahaa verta työpaikalla-neuvoja miten säästää itseään

Vierailija
23.01.2021 |

Työpaikkallani yhdellä työntekijällä on todella epämielyttävä tyyli juoruilla sekä vedellä muiden naruista. Minun suhteeni häneen on ihan asiallinen, mutta olen varma että hän minustakin puhuu pahaa ja tämän tästä pyrkii vaikuttamaan minun työhöni. Itse koen henkilön raskaana, koska haluan tehdä työni hyvin enkä keskittyä hänen mahdollisiin ongelmiinsa. Niihin tämän tästä kuitenkin törmään, koska hän pommittaa niitä ahkerasti.

En varmasti voi hänen käytökselleen mitään, mutta onko vinkkejä miten itse toimia fiksusti, että voisi vähentää omaa taakkaa,joka hänen toiminnastaan aiheutuu? Tähän asti olen suodattanut kaikki hänen kaatamansa toisesta korvasta ulos ja yrittänyt olla asiallinen ja neutraali. Voinko tehdä vielä jotain muuta? Kokemuksia kaivataan.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
23.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos vaan voit, niin laita kuulokkeet korville, jotta luulee sinun kuuntelevan musiikkia vaikka et kuuntelisikaan. Ei todennäköisesti tule tuolloin juttelemaan sinulle. Vältä ruokailua, kahvitaukoja yms. samaan aikaan hänen kanssaan. Älä vahongossakaan juorua muiden kanssa tästä henkilöstä, koska todennäköisesti joukossa on joku, joka juoruaa hänelle.

Jos mahdollista, että teitä on isompi porukka, jotka kärsii samasta asiasta, niin otatte yhdessä tämän esille pomon kanssa. Pitää vaan sitten olla varma, että kaikki seisoo asian takana. Usein tuppaa olee niin, että yksi aukaisee suunsa ja muut on tuppisuuna autuaan titämättöminä mistään ongelmista siinä vaiheessa, kun ollaan pomon edessä ja sinusta tuleekin se ongelma.

Vierailija
2/4 |
23.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huomauttaisin kyllä asiasta jos kuulisin hänen puhuvan pahaa muista. Ihmistä ei pysty kuitenkaan muuttamaan sen osalta välttämättä, joten jättäisin puheet omaan arvoon huomautuksen jälkeen jossei tavat parane.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
23.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Huomauttaisin kyllä asiasta jos kuulisin hänen puhuvan pahaa muista. Ihmistä ei pysty kuitenkaan muuttamaan sen osalta välttämättä, joten jättäisin puheet omaan arvoon huomautuksen jälkeen jossei tavat parane.

Tekisi mieli kyllä. Valitettavasti uskon, että asia vaan pahenisi sitä kautta ja joutuisin todennäköisesti vielä itse pahemmin kohteeksi sekä pahemmin mukaan noihin hänen kuvioihinsa. En siis todellakaan halua olla millään tapaa mukana noissa kiemuroissa. Työ on työtä varten. Henkilö ottaa todella pienetkin erimielisyydet jo henkilökohtaisena kritiikkinä. Ja tarkoitan tällä todella merkityksettömiä asioita, joita joku toinen henkilö ei edes huomaisi. Pahoin pelkään, että henkilö on vielä astetta pahemmin ongelmallinen kun mitä hän näyttää päälle päin. Ajoittain mietin, voiko hän olla jopa sairastumassa tai jo sairastunut henkisesti. Välillä kertoilee aika vainoharhaiseltakin kuulostavia juttuja.

Vierailija
4/4 |
23.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Parasta vain pitää etäisyyttä tähän vellinkeittäjä-hämmentäjään. Jos puhuu pa**aa yhdestä, puhuu kaikista. Hyvä, että olet huomannut tuon kuvion. Keskity vaan duuniin, vastaile ystävällisesti ympäripyöreitä, Anna vaikutelma, että olet vähän tylsä, niin sinua ei koeta uhaksi millään tavoin. Ikävää, että joissakin työyhteisöissä pitää asettua jonkinlaiseen rooliin voidakseen hoitaa perustehtäväänsä, mutta niin se vain on ja sillä mennään.