Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Suomessa terveys ja hyvinvointi vähätellään todella paljon. Huomaa hoitamattomuudesta.

Vierailija
23.01.2021 |

Tuntuu ettei Suomessa oteta tosissaan ihmisten terveyshuolet eikä uskota että ihmiset saattaa todellakin kärsiä. Tuntuu että meillä puuttuu sellainen positiivinen, empaattinen ja hoitava ote. Lääkäreiden työt on tehty mahdottomiksi ja potilaat on vain profiileja tietokonejärjestelmässä.

Suomalainen hoito ja tutkimus laahaa niin perässä, täällä ollaan lastenkengissä vielä. Huomaan löytäväni itseäni aina googlesta lukemassa ulkomaalaisia artikkeleita ja hoito- ohjeita, ihan siis virallisia eikä mitään huuhaata. Tuntuu että muualla otetaan terveys vakavasti ja on aito halu auttaa ihmisiä selviytymään.

Siellä osataan paljon avoimemmin myös puhua lääkkeistä ja hoidoista. On myös selkeästi eritelty oireet.
Suomessa on jostain syystä aina sellainen tunkkainen tapa käsitellä asioita tai pahimmillaan ei olla kiinnostuneita, vähätellään tai pimitetään asioita.

Suomessa ei koskaan tule olo että olisit jotenkin arvokas ihmisenä ja että sua kannattaa pelastaa. Ihminen on täällä aina riippakivenä.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
24.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minua jaksaa vielä hämmästyttää ne katseet kun olet jossain ja satut nauramaan puhelimessa tai jonkun jutulle. Ai että ne katseet! Helsingissä tämä on tosi paha.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi seitsemän kolme