Kauanko kirkkoon liittyminen vie aikaa?
Erosin kirkosta viime vuonna hetken mielijohteesta. Mieheni haluaisi että menisimme naimisiin helmikuussa. Haluaisin itse papin vihkimisen mieluummin kuin maistraatin. Ei olla pitämässä juhlia, kyse on pelkästä vihkimisestä.
Nyt arveluttaa onko mitenkään mahdollista saada seurakunnan hyväksyntä kirkon jäseneksi ja esteettömyysselvitys ennen häitä? Ei, meillä ei ole päivää valmiina, mutta ei myöskään ole väliä vihitäänkö meidät arkena vai viikonloppuna. Uskoakseni arkipäivänä on helpompi saada vihkiaikoja.
Kommentit (2)
Luulisi sen käyvän aika nopeasti sähköisesti tuon liitykirkkoon-sivuston kautta, jos on rippikoulu käytynä jne. Ko. sivustolta löytyy lisätietoa.
Mutta onpa upeaa, että olet noin hötkyilemätön morsian: häät ensi kuussa eikä stressiä asiasta - mikä asenne! Ihailen!
Esteettömyysselvitys joskus ainakin kesti 6 viikkoa, ihan siitä riippumatta kuuluiko kirkkoon vai ei. Ihan toisistaan riippumattomia juttuja.