Miksi edelleen shoppailet tavaroita ja tuhlaat luonnonvaroja?
Voi sanoa että kaikki tavarat ja esineet ovat jo hankittu moneen otteeseen eli miksi ostat uutta?
Itse en shoppaile.
Jos tarvitsen jotain, ostan sen kirpputorilta tai tori.fi tai vastaavat.
Kommentit (9)
En shoppailekaan. Mikä saa sinut luulemaan, että vaan sinä et shoppaile?
Kirppiksellä on usein jo niin huonokuntoisia huonekaluja, että kestää enää pari vuotta käytössä. Kalliitakin monesti huonekalut. Lähes samaan hintaan saa uuden, joka kestää seuraavat 20 vuotta. Myös puhtaus on niin ja näin kirppishuonekaluissa, varsinkin kangassohvissa ja sängyissä.
Shoppailen kirppareilta ja kun käy tarpeettomaksi, lahjoitan taas takaisin sinne. Vielä eettisempää kiertoa.
Vaan alusvaatteet hommaan uutena. Tai hyvät juoksukengät tms, jos käytettynä ei vaan millään löydy.
mikä tuo nyt on? En osta-ostan kirppikseltä
Siis ostat ja kulutat kuitenkin
Nurkat täyteen turhaa tavaraa
Muuta ei tarvita kuin ruokaa ja hengen ruokaa ja kulttuuria
Koska shoppailu on kivaa ja tekee mut onnelliseksi. En välitä paskaakaan sen aiheuttamasta hiilijalanjäljestä, koska mulla ei ole autoa ja pyöräilen työ- ja kauppa-matkat vuoden ympäri.
En ikinä osta kirpputorilta mitään, mitä ei voi pestä pesukoneessa vähintään 60 asteessa. Ikinä ei voi tietää mistä hometalosta ne on peräisin. Tämä rajaa pois kaiken elektroniikan, huonekalut, kengät, kirjat, arat tekstiilit ja sisustustavaran, yms. Jäljelle jää astiat ja kuumaa pesua kestävät vaatteet. Ja astioita en muutenkaan ole ostanut enää vuosikausiin, niitä minulla on luultavasti loppuelämäkseni.
Ööh, no en shoppaile. Kaikki tavara kiertää huolella ja ostan myös paljon käytettynä.
EU:n pitäisi ryhtyä (etunenässä koko pallolla) suitsimaan uuden tavaran halpatuontia ja -tuotantoa. Kiinasta tulee järjetön määrä krääsää joka päivä. Krääsää, jota kukaan ei tarvitse: leluja, jotka kestävät tasan minuutin käytössä, hajoavat ja lentävät roskiin; vaatteita, joita ei voi ekan pesun jälkeen enää käyttää; muovikrääsää, jolla ei ole oikeasti mitään hyödyllistä käyttöä (mm. erilaiset "sisustusesineet"), ja niin edelleen, ja niin edelleen.
Kun huono laatuisen tavaran tuonti olisi tarpeeksi kallista, ei sitä kannattaisi tuoda. Säästyisi luonnonvarat, ympäristö ja ihmisten rahat. EU vääntää lakeja ties mille kaikke nippelille, mutta tässä olis paikka, johon oikeasti tarvittaisiin säännöksiä. Muu maailma sitten ehkä seuraa perässä. Pitäisi viimeinkin tajuta, että kerska- ja kertakäyttökulutuksen on vaan pakko pian loppua.
Vierailija kirjoitti:
En ikinä osta kirpputorilta mitään, mitä ei voi pestä pesukoneessa vähintään 60 asteessa. Ikinä ei voi tietää mistä hometalosta ne on peräisin. Tämä rajaa pois kaiken elektroniikan, huonekalut, kengät, kirjat, arat tekstiilit ja sisustustavaran, yms. Jäljelle jää astiat ja kuumaa pesua kestävät vaatteet. Ja astioita en muutenkaan ole ostanut enää vuosikausiin, niitä minulla on luultavasti loppuelämäkseni.
Tämä. En halua luteita enkä jalkasientä.
Just tilasin uuden tuolin ja näytön etätöitä varten. En todellakaan osta kirppikseltä.