Mitä ihmettä?! Ruotsi yritti sanella keväällä Suomen koronapolitiikkaa!
Lukekaa juttu: https://www.is.fi/kotimaa/art-2000007738400.html
Aivan käsittämätöntä toimintaa Ruotsilta vaikuttaa Suomen sisäisiin asioihin. Vieras valtio yrittää vaikuttaa päätöksentekoon virkamiestasolla. Ruotsi yritti mm viimeiseen asti estää Uudenmaan sulkemisen.
Ilmeisenä tarkoituksenaan oli turvata Ruotsin omia etuja ja saada laajempaa kannatusta järjettömälle koronapolitiikalleen.
Olisiko ollut niin, että vielä maaliskuun alkupuolella THL ja hallitus olivat kiltisti Ruotsin talutusnuorassa, mutta Presidentti Niinistön voimakkaat kannanotot käänsivät kelkan?
Ja nyt kyllä oikeusministeri Anna-Maja Henrikssonin ulostulot joutuvat outoon valoon. Hänhän on sanonut viimeiseen asti vastustavansa maan sulkemista ja poikkeuslakeja. Onko tässä joku ruotsalainen agenda taustalla?
Törkeää toimintaa kertakaikkiaan Ruotsilta!
.