”Annettu kattohinta on ehdoton” – Hävittäjätarjokkailta pyydetään pian ota tai jätä -tarjoukset Hornetien seuraajista
Suomen ilmavoimien uuden taktisen monitoimihävittäjän HX-hankintaohjelma on nyt viimeisellä loppusuoralla.
"Ohjelmajohtaja Lauri Purasen mukaan lopullisista tarjouksista ei enää neuvotella ja "kattohinta on ehdoton". Hankintapäätös on määrä tehdä vuoden lopulla."
Kommentit (8)
Kryptinen viesti hallitukselta julkaistaessaan valitsevansa Eurofighterin, jossa vihjaavat että tulee Ruotsin kanssa ilmavalvontaliitto ja sitoutuminen yhdessä Tempest-hävittäjän teolliseen vaiheeseen.
Vierailija kirjoitti:
Kryptinen viesti hallitukselta julkaistaessaan valitsevansa Eurofighterin, jossa vihjaavat että tulee Ruotsin kanssa ilmavalvontaliitto ja sitoutuminen yhdessä Tempest-hävittäjän teolliseen vaiheeseen.
Nato kone Tuleepi
Sincc
Rafale on valintamme. Ranska on ilmailussa samanlainen käsite kuin Saksa autoilussa.
Eipä niitä oikeastaan tarvittaisi kun maan rajojen ulkopuolelta lähetettävällä ohjuksella voi tehdä saman tempun kuin lentokoneella paitsi halvemmalla eikä tarvitse riskeerata lentäjää.
Pienet risteilyohjukset pääsevät myös aina läpi niinkuin Saudi-Arabiasta on nähty vaikka Persianlahdella partioivat maailman edistyksellisimmät Aegis -hävittäjät.
Mikä olisi siis torjuntahävittäjien rooli tulevaisuudessa?
Massiiviset huoltokustannukset tulevat sitten myöhemmin "yllätyksenä".
So..?