Saako 3-vuotiaan päästä valvomatta kerrostalon pihalle pyöräilemään?
Mieheni mielestä saa... Oli lasten kanssa pihalla ja antoi 3-v:n pyöräillä pitkin poikin pihateitä, kun itse teki muita hommia talon toisessa päässä (eli aika pitkän matkan päässä), josta ei ollut näkö- eikä kuuloyhteyttä lapseen. Lapsi ei vielä kunnolla hallitse ajamista, eikä varsinkaan jarruttamista tai väistämistä ja pihatiellä kulkee silloin tällöin myös autoja. Itse en anna missään nimessä 3-vuotiaan pyöräillä pihalla ns. yksin, vaan olen aina siinä lähettyvillä, niin että näen ja kuulen, mitä tapahtuu ja ehdin reagoida esim. auton tulemiseen.
Olin ihan järkyttynyt, kun kuulin, mitä ulkona oli tapahtunut ja suutuin miehelle. Yritin perustella omaa näkemystäni edellä mainituilla faktoilla, mutta miehen mielestä hän ei ollut tehnyt mitään väärää ja suuttui mulle, kun kehtasin hänelle valittaa ja lähti. Hänellä oli täällä mm. lasten iltapesut tekemättä + monta muuta hommaa, mutta lähti ja jätti kaikki hommat mun tehtäväksi. Tosi reilua...
Mitä mieltä olette, tekikö mieheni oikein ton pyöräilyn ja suuttumisen + lähtemisen suhteen?
Kommentit (15)
oikeasti. ei saanu antaa sen pienen pyöräillä itsekseen, mutta sinä taisit tietää mitä seuraa kun kovin hänelle siitä pauhaat?
Kaiketi hän on ihan täyspäinen ihminen kun kerran olet lapsiakin hänen kanssa tehnyt. Että olisit voinut asian sanoa ihan nätisti ja perustella myös. ja antaa asian olla sen jälkeen kun olet sen selvittänyt ja perustellut. Ja häntä nyt vissiin vituttaa huutava vaimo niin paljon, että päätti häipyä paikalta. Ja kai sinä nyt saat sen mukulan pestyä itsekkin ja nukkumaan?
Itse en kyllä omaa 3-vuotiastani päästä kovinkaan pitkän matkan päähän ja keskityn aika hyvin tarkkailemaan että mitä sen pyörän kanssa tapahtuu. 3-vuotias on kuitenkin niin arvaamaton vielä, ja ympäristö vielä arvaamattomampi. Mitä jos tulee auto? Tai lauma lujaa vauhtia pyörillään ajavia isompia lapsia? Hyppivä koira? Kyllä lapsen pitää osata hyvin jarruttaa ennen kuin voi vähänkään kauemmas päästää.. uskomatonta. Toimit mielestäni ihan oikein, mies oli kyllä -anteeksi nyt vaan- aika kypsymätön jos lähti tekemättä askareitaan.
jättäisi 3v yksin pyöräilemään. Toivottavasti miehesi tajuaa että ei vastaisuudessa tee enää noin.
aika hermarit vetäisin tuollasesta, jo ihan pelkästä järkytyksestä varmasti huutaisin jos mies tekisi noin.
ja meidän naapurissa 3-vuotias poika otti ja karkasi kun äiti jätti hänet odottamaan ulos kun äiti puki vauvaa sillä aikaa. Poika pinkaisi pyörällään matkoihinsa ja löydettiin etsintöjen jälkeen autotieltä ajelemasta. Oli onni ettei silloi sattunut mitään, sillä tiellä ei ole edes pyörätietä. Ei sen ikäinen vielä tajua, vasta 5-6 vuotias ymmärtää sen verran että voi jäädä pihalle pyöräilemään.
Miehellä on tapana hoitaa muutenkin lapsia joskus vähän turhan huolimattomasti, hänellä on esim. aina ollut tapana jättää pienikin lapsi yksin kylpyammeeseen (siis ihan 1-2 v) ja mennä välillä muualle tekemään omia hommiaan. Mun mielestä ei saisi jättää.
Vaikka olinkin järkyttynyt asiasta (siis tosta pyörä-), sanoin siitä miehelle ensin ihan asiallisesti, mutta koska hän oli silti edelleen sitä mieltä, ettei toiminut väärin, niin pinna kyllä kiristyi (tuntui, etten voi enää luottaa miehen toimintaan, jos ajattelee asioista noin eri tavalla kuin minä) ja tuli korotettua ääntä.
Ja saan noi lapset ihan itsekin pestyä ja nukkumaan, mutta mulla oli muitakin hommia tälle illalle, niin en ois viitsinyt kaikkia miehelle kuuluvia hommiakin tehdä.
autolla ajelulle. Baareissa ei juurikaan käy ryyppäämässä, ainakaan tälläisissä tilanteissa.
ap
saati torveilemaan pyörän kanssa parkkipaikalle kurvailevien autojen sekaan. Miehesi on toope, jos ei tuota tajua.
Mutta jäi ihmetyttämään, että MIHIN se mies nyt noin vain LÄHTI? Asutteko te erossa? Vai minne se meni?
Ei teillä keskenännekään ihan kamalan hyvin mene, jos ette voi antaa palautetta asiallisesti/olla siitä suuttumatta niin, että pitää baariin mennä ryyppäämään (tai minne se äijä nyt livistikin)
Jos kerran TIEDÄT että ei ole kykenevä lasten turvallisuudesta huolehtimaan (1-v kylvyssä yksin, 3-v pyöräilee ilman valvontaa). Jos jotain tosiaan sattuisi, niin mielestäni olisit ihan yhtä lailla sihen syyllinen kuin miehesi.
en antaisi tuon ikäisen olla valvomatta. Vielä pyörän kanssa. Onhan noita kaikenlaisia esimerkkejä, kun auto peruuttaa päälle jne. Onko mies parempi valvomaan lasta sisätiloissa? Kaikilla ei ole lapsikokemusta ja ovat ihan pihalla mitä voi tehdä minkäkin ikäisen kanssa.
Jos siis kyseessä parkkipaikka alue, joka ei ole minkäänikäisten leikkipaikka.
meidän 4v juoksee ihan mihin haluaa ulkona, ei kato tuleeko autoja jne.. :S
Tuo kylpyammejuttu on tosi paha, ei tarvitse kuin hetken niin pieni hukkuu, voi luiskahtaa nurin. Auton alle olisi voinut jäädä mutta onni oli matkassa.
En käsitä miten annat miehen valvontaan noita lapsianne koska ei osaa ja ymmärrä niitä hoitaa oikein. Silkalla hyvällä tuurilla on nyt osuutensa että teidän lapset on ylipäätään hengissä. Älä luota että tuuri jatkuu.
Vasta 5-6 vuotiaana voi pyöräillä omassa pihassa ilman välitöntä valvontaa.
Miehellä on tapana hoitaa muutenkin lapsia joskus vähän turhan huolimattomasti, hänellä on esim. aina ollut tapana jättää pienikin lapsi yksin kylpyammeeseen (siis ihan 1-2 v) ja mennä välillä muualle tekemään omia hommiaan. Mun mielestä ei saisi jättää.
Vaikka olinkin järkyttynyt asiasta (siis tosta pyörä-), sanoin siitä miehelle ensin ihan asiallisesti, mutta koska hän oli silti edelleen sitä mieltä, ettei toiminut väärin, niin pinna kyllä kiristyi (tuntui, etten voi enää luottaa miehen toimintaan, jos ajattelee asioista noin eri tavalla kuin minä) ja tuli korotettua ääntä.
Ja saan noi lapset ihan itsekin pestyä ja nukkumaan, mutta mulla oli muitakin hommia tälle illalle, niin en ois viitsinyt kaikkia miehelle kuuluvia hommiakin tehdä.
oltiin pihalla ja kävin viemässä roskapussin roskakatokseen ja tästä matkasta noin 30 sekuntia on sellaista, että näköyhteyttä lapseen ei ole. Jo tuona aikana hän sai kehitettyä jonkun tilanteen päälle ja parkui hädissään yksin ulkona. Kokeilaan sitä pyöräilyä vaikka muutaman vuoden kuluttua...
En itsekään kyllä jättäisi 3- vuotiasta valvomatta pyöräilemään, siinä suhteessa olen "sinun puolellasi". Mutta ymmärrän kyllä miestäsikin, että hermoistui sinun valitukseesi ja lähti. Mies on varmasti loukkaantunut, kun aivan selvästi arvostelit hänen kykyään hoitaa lasta! Kyllä siinä saattaisi itsekin lähteä tyyliin "hoida sitten itse, kun kerran paremmin osaat"
Minkä ikäisiä muut lapset olivat ja olivatko he tämän kolmevuotiaan seurassa?